Kobiece dolegliwości Zdrowie

Przebarwienia zębów

Dlaczego zęby żółkną? Spoglądasz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego Twoje zęby nie są białe? Dbasz o nie, dokładnie myjesz, regularnie odwiedzasz dentystę, a one z bielą mają niewiele wspólnego.

Dlaczego zęby żółkną? Spoglądasz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego Twoje zęby nie są białe? Dbasz o nie, dokładnie myjesz, regularnie odwiedzasz dentystę, a one z bielą mają niewiele wspólnego.

Przebarwienia zębów dzielimy na:

Przebarwienia zębów spowodowane czynnikami zewnętrznymi

Powstają na powierzchni zębów w wyniku odkładania się osadów i barwników pochodzących z ciemnych napojów, żywności i tytoniu. Przebarwienia te mogą być powierzchowne (dotyczą szkliwa) lub głębokie (barwniki odkładają się w zębinie). Powierzchowne przebarwienia są niewielkie i mogą być usunięte poprzez szczotkowanie lub profilaktyczne czyszczenie zębów w gabinecie. Przebarwienia głębokie mogą być usunięte tylko i wyłącznie poprzez wybielanie zębów.

Przebarwienia zębów spowodowane czynnikami wewnętrznymi

Ich przyczyną mogą być między innymi urazy oraz leki (tetracykliny podawane w okresie tworzenia się zębów, fluoroza, materiały stosowane dawniej w leczeniu kanałowym). W przeszłości panowało przekonanie, że przebarwienia zębów spowodowane czynnikami wewnętrznymi są oporne na wybielanie.

Co może być przyczyną przebarwienia zębów?

Wiek a przebarwienia szkliwa

Istnieje bezpośredni związek pomiędzy kolorem zębów i wiekiem. Z biegiem lat zęby stają się ciemniejsze co spowodowane jest ścieraniem się szkliwa i odkładaniem barwników w zębinie.

Kolor początkowy

Każdy z nas posiada wrodzony kolor zębów, który waha się od żółto-brązowego do zielonkawo-szarego, i zmienia się w czasie.

Przezroczystość i przezierność

Są to także cechy genetyczne. Przezierność zęba zależy od budowy szkliwa i zmienia się wraz z wiekiem.

Nawyki żywieniowe

Spożywanie czerwonego wina, kawy, herbaty, coli, marchwi, pomarańczy i innych kolorowych napojów i pokarmów powoduje odkładanie się przebarwień. Ponadto spożywanie kwaśnych produktów żywnościowych, takich jak owoce cytrusowe i ocet przyczyniają się do erozji szkliwa.

Palenie papierosów

Nikotyna zawiera brązowe barwniki, które stopniowo wchłaniają się w strukturę zęba powodując jego przebarwienie.

Leki/środki chemiczne

Zażywanie tetracykliny podczas tworzenia się zębów może powodować powstanie ciemnoszarych lub brązowych plam, które są bardzo trudne do usunięcia. Nadmierne spożycie fluoru powoduje fluorozę, która charakteryzuje się biało brązowymi kropeczkami.

Ścieranie szkliwa

Najczęstszym powodem ścierania szkliwa jest stres i zgrzytanie zębami (bruksizm). Może doprowadzać to do mikropęknięć oraz do ciemnienia brzegów siecznych na skutek odsłonięcia zębiny.

Urazy

Urazy zębów mogą powodować powstawanie pęknięć na powierzchni szkliwa zębów. W szczelinie pęknięcia może odkładać się osad i przebarwienia.

Tylko u nas dowiecie się jak walczyć z przebarwieniami!

Komentarze (3)

sirena46

5 lat temu

Nie mam przebarwień, ale moje zęby nie są tak białe jak w młodości. Z wiekiem zęby mimo właściwej pielęgnacji staja się ciemniejsze. Ale tak już jest, mimo to dokładne czyszczenie, nić dentystyczna to podstawa, aby cieszyć się pięknym uśmiechem długie lata.

pati25

5 lat temu

Ja też nie mam białyych zębów.Przebarwienia pojawiły się,gdy przyjmowałam preparaty z żelazem.No i kawa,herbata

eve

5 lat temu

oj,niestety mam przebarwienia ,papierosy, mocna herbata i kawa ,preparaty witaminowe z zelazem ,uzywam specjalnych niemieckich past wybielajacych i nici do zebow dentystycznych

Zostaw komentarz