Wiele osób lekceważy osteoporozę. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że ta podstępna choroba zagraża życiu. Nigdy nie wiadomo, w jakim miejscu dojdzie do złamania. Jak ustrzec się przed osteoporozą?
Osteoporoza, zwana też zrzeszotnieniem kości, jest chorobą, która wiąże się z postępującym ubytkiem masy kostnej. To zjawisko odbija się negatywnie na wytrzymałości mechanicznej szkieletu. Chorzy na osteoporozę często doświadczają dotkliwych złamań.
Osteoporoza w oczach społeczeństwa
Wiele osób utożsamia osteoporozę z emerytami, którzy złamali nogę, poślizgnąwszy się na oblodzonym chodniku. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zrzeszotnienie kości może dotknąć nawet dziecko.
Dotkliwe złamania kości
Osteoporozie towarzyszą niezwykle dotkliwe złamania. Osoba, która nie boryka się z tą chorobą, upadając, zazwyczaj doświadcza stłuczenia kości. W skrajnych przypadkach dochodzi do pojedynczych złamań. W przypadku chorych na osteoporozę często mamy do czynienia ze złamaniem wieloodłamowym z przemieszczeniem.
Menopauza – czynnik ryzyka
W przypadku kobiet zagrożenie osteoporozą zmienia się wraz z wiekiem. Panie w okresie reprodukcyjnym rzadziej zapadają na tę chorobę, ponieważ estrogeny sprzyjają odkładaniu wapnia w kościach. Niestety, w miarę upływu czasu zmniejsza się stężenia żeńskich hormonów płciowych i tym samym zwiększa się ryzyko złamań.
Osteoporoza – profilaktyka
Lekarze zwracają uwagę na rolę profilaktyki. Wystarczy stosować się do kilku zasad, by zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy. Profilaktyka nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.