Prawidłowe żywienie dziecka
Pexels

Pierwsze lata życia naszego dziecka to okres, w którym kształtują się jego nawyki żywieniowe. Planując jego jadłospis, musimy wziąć pod uwagę częstość podawania posiłków, ich wartość energetyczną i odżywczą, a także to, aby zawierały odpowiednie dla malucha ilości witamin i minerałów. Jak powinna wyglądać jego prawidłowa dieta w praktyce? Podpowiadamy.

Co powinno jeść roczne dziecko?

Jadłospis dziecka powiem różnić się od tego u osób dorosłych. Posiłki naszego malucha powinny składać się z produktów białkowych, zbożowych, tłuszczów, warzyw oraz owoców. Powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu pięć posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach co około 3-4 godziny. Osoby, które mają problem z doborem odpowiednich składników, powinny przeanalizować talerz żywieniowy opracowany przez Instytut Matki i Dziecka. W tym wieku nie powinno się podawać maluchowi surowego mięsa i ryb, grzybów oraz żywności wysoko przetworzonej takiej jak parówki, serki topione oraz serów pleśniowych. Ze względu na szybki wzrost dziecka potrzebuje ono odpowiedniej ilości witamin i minerałów oraz wapnia, które powinny być mu dostarczone z mlekiem.

Mleko dla dzieci 

Przygotowując posiłki dla malucha, musimy pamiętać, że po pierwszym roku życia jego zapotrzebowanie na witaminę D, żelazo oraz wapń wzrasta. Dlatego tak ważne jest podawanie mu mleka modyfikowanego, które jest w stanie pokryć to zapotrzebowanie i dostarczyć mu cennych składników i minerałów. Według zaleceń nasz maluch powinien otrzymywać minimum 3 porcje mleka i produktów mlecznych dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest wdrażanie produktów mlecznych takich jak mleko krowie, jogurtów, kefirów, serów twarogowych czy serów żółtych, które zawierają białko, wapń i niektóre witaminy z grupy B oraz dodatkowo mleko dla dzieci. Najlepiej, aby dostarczać maluchowi jednej porcji produktów mlecznych oraz dwóch porcji mleka dla dzieci.

Przykładowy jadłospis rocznego dziecka

Żywienie dziecka jest bardzo ważnym zagadnieniem, ponieważ w tym wieku wpływa ono na jego prawidłowy rozwój, budowę kości i funkcjonowanie organizmu w dalszych latach. Jak jednak skomponować posiłki dla naszego malucha? Na śniadanie możemy postawić na produkty mleczne takie jak jogurt, kefir, kakao bądź mleko dla dzieci. Na drugie śniadanie zaproponujmy maluchowi owoce lub sok połączone na przykład z kleikiem, lub kaszką. Dobrym pomysłem będą również posiłki przygotowane na bazie mleka lub jogurtu. Na obiad przygotujmy najbardziej energetyczny posiłek składający się na przykład zupy warzywnej oraz drugiego dania — mięsa, produktów zbożowych oraz warzywa. Jako przekąskę wybierzmy jabłko, jogurt lub ugotowane warzywo. Na kolację najlepiej podać maluchowi mleko lub inny posiłek nabiałowy.