Debiut filmowy
W trakcie I wojny światowej życie Apolonii zawisło na włosku. Artystka zachorowała na gruźlicę. Po powrocie z sanatorium w Zakopanem, w którym dochodziła do siebie, atelier filmowe „Sphinx” złożyło jej atrakcyjną propozycję zawodową. Rok 1914 okazał się przełomem w karierze Chałupiec. Pola zadebiutowała w „Niewolnicy zmysłów”. W kolejnych latach widzowie mogli podziwiać jej kreacje aktorskie w następujących filmach: „Żona”, „Studenci”, „Kochanka apasza”, „Arabella, „Pokój nr 13”, „Jego ostatni czyn”. W związku z tym, iż Apolonia chętnie czytała wiersze włoskiej poetki Ady Negri, postanowiła uczcić jej pamięć, przyjmując pseudonim artystyczny Pola Negri
Nieudane małżeństwo
Swojego przyszłego męża Pola poznała podczas nieporozumienia na stacji granicznej w Sosnowcu. Strażnicy zarekwirowali kopię jej pierwszego filmu. Ta nieprzyjemna sytuacja zakończyła się nawiązaniem bliskiej relacji z podporucznikiem Eugeniuszem Dąmbskim. Związek został zalegalizowany w listopadzie 1919 roku w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu. Niestety, związek nie przetrwał próby czasu. W 1922 roku para zdecydowała się na rozwód.
Podbój Hollywood
W 1923 roku aktorka wyruszyła na podbój Hollywood. Artystka wystąpiła w kilku filmach, które spotkały się z uznaniem publiczności. Jej kreacje aktorskie stworzone na potrzeby „Hiszpańskiej tancerki, „Zakazanego raju”, „Hotelu Imperial” czy „Miłości aktorki” wciąż budzą emocje widzów na całym świecie.
W USA Pola Negri zyskała status gwiazdy kina niemego. Plotki dotyczące romansu Polki z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino uczyniły z niej symbol seksu.