Fitness

Podejmij wyzwanie z….- wirtualne autorytety w dziedzinie ćwiczeń

ewa chodakowska

„Chudnij z Ewą!” – ciężko szukać osoby w Polsce, którą ominął ten przekaz. O tym, że Ewa Chodakowska trenuje całą Polskę, wiemy już od dłuższego czasu a najświeższe wyniki badań popularności instruktorek fitness, nie pozostawiają złudzeń co do tego, że „królowa może być tylko jedna”.

Credo Chodakowskiej, które każda z trenującą z nią osób słyszała już od samo początku planu ćwiczeniowego, stanowi podstawę walki o świetną formę. Podobnie jak zmiana całego trybu życia, diety składającej się z 5 posiłków dziennie i kilku treningów tygodniowo.

Pod względem merytorycznym planów treningowych, Chodakowska może nie różnić się specjalnie od innych trenerów personalnych w Polsce. Tak naprawdę, tym co sprawia, że tak jaskrawo wyróżnia się na tle kolegów i koleżanek z branży jest zaangażowanie psychiki do treningu. Sama Ewa powtarza, że nie chce nikogo odchudzać, a jedynie (bądź aż) sprawiać by poprzez aktywność fizyczną ludzie stawali się bardziej pewni siebie i szczęśliwsi.

Wielu zarzuca osobie Chodakowskiej, że jest sztucznie wykreowanym produktem wizerunkowym, jednak niezależnie od tego ma ona w sobie to coś, co przyciąga miliony Polek ( i Polaków – wśród Panów cieszy się również niemałą popularnością) i co najważniejsze budzi ich zaufanie. Jest im bliska, wręcz na wyciągnięcie ręki. Nie buduje sztucznego dystansu mistrz-uczeń, a jedynie zaraża entuzjazmem do ćwiczeń. Łącząc najważniejsze czynniki bycia mentorką, przyjaciółką, źródłem inspiracji i mobilizacji oraz psychologiem, daje rzeszą Polek to czego potrzebują najbardziej – wiarygodny i bliski sercu autorytet.

W ten sposób tłumaczona popularność nie dziwi już tak bardzo. Dodatkowo naprzeciw niedowiarkom wychodzą raport badań. W okresie od 24 grudnia do 21 stycznia Instytut Monitorowania Mediów odnotował ponad 180 tysięcy publikacji o tematyce zdrowego odżywiania i sportu.

Publikacje zostały podzielone na trzy segmenty: odchudzanie, fitness i bieganie. Rekordowym zainteresowaniem cieszył się fitness – na ten temat ukazało się ponad 120 tys.

Jak pokazało badanie, poza merytorycznym informacjami, Internauci szukają również wsparcia np. wśród popularnych osób propagujących zdrowy tryb życia. I w tej właśnie kategorii triumfuje Chodakowska.
Czy jest ktoś, kto realnie może zaszkodzić królowej polskiego fitnessu? Zyskująca coraz większą popularność Anna Lewandowska. I choć wśród sceptyków „wypłynęła” jedynie za sprawą popularności męża Roberta Lewandowskiego oraz sporządzania wyjątkowo drogiego muslie (40 zł za miseczkę), Anna posiada zarówno doświadczenie jak i wymagany urok, pozwalający przekonać rzesze fanów do wspólnego trenowania. Organizuje eventy i obozy, propaguje zdrowy tryb życia. I choć wciąż nie jest w stanie zdetronizować Chodakowskiej, coraz więcej osób śledzi jej działania widząc w nich źródło inspiracji.

Cudowne metamorfozy z gwiazdami

 W ostatnim czasie obserwujemy jeszcze jeden ciekawy trend w środowisku wirtualnych autorytetów branży fitness. Osoby z świata mediów, celebryci, gwiazdy reality show, nie tylko propagują aktywny tryb życia, ale również stają się wzorem do naśladowania w tym temacie. Niejednokrotnie nieistotna jest wiedza merytoryczna – ważnym kryterium jest jednak to jak olbrzymią metamorfozę przeszła dana gwiazda. Nieważne jest również to, że za sukcesem tej jednej osoby stoi cały sztab ludzi.

Pozytywnym aspektem tego zjawiska jest na pewno przesłanie, które daje nam do zrozumienia, że przy konsekwentnej pracy i odpowiedniej diecie możemy zmienić swoje życie. Nie możemy jednak zapominać, że efekty nie przychodzą z dnia na dzień. Naiwnością i strasznym błędem jest liczenie na błyskawiczne zmiany, gdyż dysponujemy zdecydowanie mniejszymi środkami i zapleczem niż wspomniane gwiazdy i celebryci. Wśród słów zachwytów i podziwu nad kolejnymi gwiazdorskimi przemianami warto czasem zachować zdrowy rozsądek i zimną głowę.

Wirtualny trener personalny

Pomimo faktu, że wielu z nas brakuje merytorycznego zaplecza jeśli chodzi o przygotowanie do regularnego treningu, mało kto decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera personalnego. Część argumentuje swój wybór wysoką ceną takich konsultacji, inni nie widząc takiej potrzeby rozpoczynają ćwiczyć na własną rękę. Bardzo często okazuje się, że główną barierę stanowi wstyd związany z brakiem akceptacji własnego ciała, głęboko zakorzenionymi kompleksami i obawami przed osądem i krytyką. Stojąc twarzą w twarz z trenerem czujemy się mniej komfortowo, boimy się przyznać, że potrzebujemy pomocy. Wszystko to sprawia, że coraz większą popularnością cieszą się e-konsultacje a trenerzy online przestają stanowić grupę niszową.

Sceptycy pytają : jak można trenować z kimś, kto nas nawet nie widzi, nie wyłapuje błędów, nie koryguje niedociągnięć podczas wykonywania ćwiczeń. Jak zatem wyglądają takie konsultacje? Na początku niemal identycznie jak ich klasyczny odpowiednik: bardzo szczegółowy wywiad z klientem będący podstawą do ułożenie najbardziej dopasowanej strategii treningowej oraz diety. W specjalnie przygotowanej ankiecie podajesz swoje wymiary, cele i nawyki zawodowo-żywieniowe, uzupełniasz tabele dotyczącą preferowanych posiłków, swoich umiejętności kulinarnych a także sposobów spędzania czasu wolnego. Na koniec załączasz zdjęcia.

Przez cały proces e-treningów dużą rolę odgrywają vlogi, tutoriale krok po kroku, dzięki którym możesz nauczyć się sekwencji poszczególnych ćwiczeń. Filmy video są również pomocne w innym aspekcie: dzięki nim trener ocenia technikę ćwiczeń swojego podopiecznego. Jest to rzecz jasna dość utrudniona wersja korygowania jego błędów – niejednokrotnie koniecznym jest by poświęcić kilka treningów by idealnie wdrożyć konkretne uwagi.

Inną przeszkodą w konsekwentnym e-trenowaniu jest utrudnione kontrolowanie zaangażowania i mobilizacji klienta a co za tym idzie, jego motywacji do tego by wytrwać w postanowieniu. Bardzo często klient znika zaraz po otrzymani planu treningowego, który próbuje realizować na własną rękę.

 Olbrzymim plusem jest cena takich pakietów i fakt, że możemy zapisać się na konsultacje do osoby z drugiego końca Polski, o której słyszeliśmy, że jest wiarygodna. To niewątpliwie może przekonać wciąż „nieprzekonanych”.
Gdzie szukać porad i wyzwań trenerskich? Oprócz całej masy blogów i vlogów autorskich, istnieją portale na których możesz wykupić pakiet treningowy wraz z odpowiednią dietą, wziąć udział w akcjach „podejmij wyzwanie z…”, oglądać tutoriale oraz dzielić się postępami z innymi. Wśród takich portali warto zwrócić uwagę na: PoTreningu.pl, Trener.pl, BodyWorks.pl, TrenerOsobisty.pl, TreningiIndywidualne.pl, Vitalia.pl a dla osób rozpoczynających bieganie TreningBiegacza.pl.

Wsparcia udzielają nam również portale społecznościowe o tej tematyce oraz aplikacje takie jak Endomondo, które również zawierają plany treningowe oraz stanowią idealną wersje monitoringu własnych osiągnięć. Zalety tego typu rozwiązań przybliżymy w osobnym materiale, tymczasem na koniec załączamy przykładowe propozycję treningów dwóch gwiazd fitness : Mel B i Ewy Chodakowskiej oraz kilka propozycji dla osób lubiących ćwiczenia w parach.

Na początek oczywiście rozgrzewka!

Nudne zakupy? Nigdy więcej!

Komentarze (2)

ewalub

7 lat temu

Ja się zaprzyjaźniłam z Moniką Kołakowską 🙂 Monika nie wie o moim istnieniu, ale gości w moim domu kilka razy w tygodniu. Polecam jej treningi.

pati25

9 lat temu

Kobiety chcąc poprawić swój wygląd,sylwetkę często przeglądają strony z ćwiczeniami w Internecie.Wiele jest trenerów prowadzących takie ćwiczenia.Ja jednak uważam,że lepiej jest wybrać trenera np w siłowni w realu.On pokaże jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia,skoryguje nasze błędy

Zostaw komentarz