ewa chodakowska

Wirtualny trener personalny

Pomimo faktu, że wielu z nas brakuje merytorycznego zaplecza jeśli chodzi o przygotowanie do regularnego treningu, mało kto decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera personalnego. Część argumentuje swój wybór wysoką ceną takich konsultacji, inni nie widząc takiej potrzeby rozpoczynają ćwiczyć na własną rękę. Bardzo często okazuje się, że główną barierę stanowi wstyd związany z brakiem akceptacji własnego ciała, głęboko zakorzenionymi kompleksami i obawami przed osądem i krytyką. Stojąc twarzą w twarz z trenerem czujemy się mniej komfortowo, boimy się przyznać, że potrzebujemy pomocy. Wszystko to sprawia, że coraz większą popularnością cieszą się e-konsultacje a trenerzy online przestają stanowić grupę niszową.

Sceptycy pytają : jak można trenować z kimś, kto nas nawet nie widzi, nie wyłapuje błędów, nie koryguje niedociągnięć podczas wykonywania ćwiczeń. Jak zatem wyglądają takie konsultacje? Na początku niemal identycznie jak ich klasyczny odpowiednik: bardzo szczegółowy wywiad z klientem będący podstawą do ułożenie najbardziej dopasowanej strategii treningowej oraz diety. W specjalnie przygotowanej ankiecie podajesz swoje wymiary, cele i nawyki zawodowo-żywieniowe, uzupełniasz tabele dotyczącą preferowanych posiłków, swoich umiejętności kulinarnych a także sposobów spędzania czasu wolnego. Na koniec załączasz zdjęcia.

Przez cały proces e-treningów dużą rolę odgrywają vlogi, tutoriale krok po kroku, dzięki którym możesz nauczyć się sekwencji poszczególnych ćwiczeń. Filmy video są również pomocne w innym aspekcie: dzięki nim trener ocenia technikę ćwiczeń swojego podopiecznego. Jest to rzecz jasna dość utrudniona wersja korygowania jego błędów – niejednokrotnie koniecznym jest by poświęcić kilka treningów by idealnie wdrożyć konkretne uwagi.

Inną przeszkodą w konsekwentnym e-trenowaniu jest utrudnione kontrolowanie zaangażowania i mobilizacji klienta a co za tym idzie, jego motywacji do tego by wytrwać w postanowieniu. Bardzo często klient znika zaraz po otrzymani planu treningowego, który próbuje realizować na własną rękę.

 Olbrzymim plusem jest cena takich pakietów i fakt, że możemy zapisać się na konsultacje do osoby z drugiego końca Polski, o której słyszeliśmy, że jest wiarygodna. To niewątpliwie może przekonać wciąż „nieprzekonanych”.
Gdzie szukać porad i wyzwań trenerskich? Oprócz całej masy blogów i vlogów autorskich, istnieją portale na których możesz wykupić pakiet treningowy wraz z odpowiednią dietą, wziąć udział w akcjach „podejmij wyzwanie z…”, oglądać tutoriale oraz dzielić się postępami z innymi. Wśród takich portali warto zwrócić uwagę na: PoTreningu.pl, Trener.pl, BodyWorks.pl, TrenerOsobisty.pl, TreningiIndywidualne.pl, Vitalia.pl a dla osób rozpoczynających bieganie TreningBiegacza.pl.

Wsparcia udzielają nam również portale społecznościowe o tej tematyce oraz aplikacje takie jak Endomondo, które również zawierają plany treningowe oraz stanowią idealną wersje monitoringu własnych osiągnięć. Zalety tego typu rozwiązań przybliżymy w osobnym materiale, tymczasem na koniec załączamy przykładowe propozycję treningów dwóch gwiazd fitness : Mel B i Ewy Chodakowskiej oraz kilka propozycji dla osób lubiących ćwiczenia w parach.

Na początek oczywiście rozgrzewka!

Nudne zakupy? Nigdy więcej!