Do niedawna trądzik uchodził za chorobę, która dotyka wyłącznie młodzież w okresie pokwitania. Niestety, krostki coraz częściej atakują twarze, szyje i dekolty osób po 30. roku życia. Jak uporać się z tą chorobą?

Pryszcze, z którymi zmagają się osoby dorosłe, zazwyczaj mają podłoże hormonalne. Zanieczyszczenia środowiska, wysoko przetworzona żywność i niewłaściwie dobrane kosmetyki przyczyniają się do rozwoju trądziku. Kiedy w organizmie kobiety brakuje estrogenów, a testosteron występuje w stosunkowo wysokim stężeniu, istnieje ryzyko, iż na twarzy pojawią się niedoskonałości. Jak można się przed nimi ustrzec?

Łagodne detergenty

Wybierając kosmetyki, warto zwracać uwagę na ich skład. Osoby, które borykają się z trądzikiem, powinny dokładnie oczyszczać twarz. Warto sięgać po żele do mycia twarzy, które zawierają łagodne detergenty. Należy unikać SLS i SLES, ponieważ te substancje wysuszają skórę i tym samym nasilają produkcję łoju. W żelu do mycia twarzy nie może zabraknąć substancji o działaniu przeciwbakteryjnym tj. kwas salicylowy i olejek z tymianku. Należy unikać alkoholu, ponieważ ten podrażnia naczynka i przyczynia się do powstania suchych skórek.

Kwas salicylowy – działanie

Działanie kwasu salicylowego, który reguluje wydzielanie sebum i obkurcza pory, powinny równoważyć substancje nawilżające, tj. gliceryna, alantoina czy sok z aloesu. W przeciwnym wypadku można pogorszyć stan skóry.