Sekrety kosmetyków Uroda

Pielęgnacja cery trądzikowej

Do niedawna trądzik uchodził za chorobę, która dotyka wyłącznie młodzież w okresie pokwitania. Niestety, krostki coraz częściej atakują twarze, szyje i dekolty osób po 30. roku życia. Jak uporać się z tą chorobą?

Do niedawna trądzik uchodził za chorobę, która dotyka wyłącznie młodzież w okresie pokwitania. Niestety, krostki coraz częściej atakują twarze, szyje i dekolty osób po 30. roku życia. Jak uporać się z tą chorobą?

Pryszcze, z którymi zmagają się osoby dorosłe, zazwyczaj mają podłoże hormonalne. Zanieczyszczenia środowiska, wysoko przetworzona żywność i niewłaściwie dobrane kosmetyki przyczyniają się do rozwoju trądziku. Kiedy w organizmie kobiety brakuje estrogenów, a testosteron występuje w stosunkowo wysokim stężeniu, istnieje ryzyko, iż na twarzy pojawią się niedoskonałości. Jak można się przed nimi ustrzec?

Łagodne detergenty

Wybierając kosmetyki, warto zwracać uwagę na ich skład. Osoby, które borykają się z trądzikiem, powinny dokładnie oczyszczać twarz. Warto sięgać po żele do mycia twarzy, które zawierają łagodne detergenty. Należy unikać SLS i SLES, ponieważ te substancje wysuszają skórę i tym samym nasilają produkcję łoju. W żelu do mycia twarzy nie może zabraknąć substancji o działaniu przeciwbakteryjnym tj. kwas salicylowy i olejek z tymianku. Należy unikać alkoholu, ponieważ ten podrażnia naczynka i przyczynia się do powstania suchych skórek.

Kwas salicylowy – działanie

Działanie kwasu salicylowego, który reguluje wydzielanie sebum i obkurcza pory, powinny równoważyć substancje nawilżające, tj. gliceryna, alantoina czy sok z aloesu. W przeciwnym wypadku można pogorszyć stan skóry.

Naturalne kosmetyki – zalety

Kremy, stosowane przez osoby, które mają cerę trądzikową, nie powinny zawierać parafiny, glikolu propylenowego czy PEGów. Warto przyjrzeć się naturalnym kosmetykom. Oleje roślinne wykazują wysokie powinowactwo do ludzkiej skóry. Ludzie, których skóra źle reaguje na gotowe preparaty, powinny przyjrzeć się olejowi słonecznikowemu. Ten naturalny produkt nie zapycha porów. Warto pamiętać, iż oleje zawsze nakładamy na skórę zwilżoną wodą. W ten sposób przyczyniamy się do powstania emulsji o właściwościach nawilżających.

Podkłady mineralne

W związku z tym, iż pryszcze szpecą twarz, wiele osób próbuje je zamaskować, nakładając grubą warstwę kryjącego podkładu. Większość tego typu kosmetyków bazuje na substancjach, które mogą zapychać pory i zaostrzać stany zapalne. Wbrew pozorom, nie musimy pokazywać otoczeniu swoich niedoskonałości. Podkłady mineralne doskonale kryją krosty, jednocześnie są bezpieczne dla skóry. Odpowiednio dobrane przyczyniają się do poprawy cery.

Trądzik jest chorobą, która wpływa negatywnie na samoocenę. Osoby, dotknięte tą przypadłością, wstydzą się swojej twarzy i nierzadko stronią od kontaktów towarzyskich. Wprawdzie kosmetyki nie wyleczą nas z trądziku, ale odpowiednio dobrane mogą złagodzić przebieg choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *