Osteoporoza Zdrowie

Osteoporoza posteroidowa

Lekarze nie zawsze potrafią wytłumaczyć pacjentowi, jakie zagrożenie niesie ze sobą przyjmowanie glikokortykosteroidów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że te leki mogą przyczynić się do osteoporozy.

Lekarze nie zawsze potrafią wytłumaczyć pacjentowi, jakie zagrożenie niesie ze sobą przyjmowanie glikokortykosteroidów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że te leki mogą przyczynić się do osteoporozy.

W przypadku leków steroidowych niezwykle istotną rolę odgrywa sposób aplikacji. W przypadku osób, które korzystają z dobrodziejstw kropli i maści, ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji jest stosunkowo niewielkie. Największe zagrożenie niosą ze sobą tabletki i zastrzyki. Leki, podane tą drogą, działają systemowo i mogą przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych.

Glikokortykosteroidy – działania niepożądane

Szacuje, się że co drugi pacjent, który przyjmuje glikokortykosteroidy, nie został poinformowany o działaniach niepożądanych, jakie niesie ze sobą ta forma leczenia. Wśród skutków ubocznych wymienia się:

  • osteoporozę
  • nadciśnienie tętnicze
  • cukrzycę.

Osteoporoza posteroidowa

Z przeprowadzonych badań wynika, iż osteoporoza posteroidowa rozwija się u 60% pacjentów leczonych glikokortykosteroidami. Ta choroba atakuje znienacka. Przez lata nie daje o sobie znać. Chory dowiaduje się o osteoporozie dopiero wówczas, gdy dojdzie do złamania. Ta przypadłość zazwyczaj dotyka młodzież i kobiety po menopauzie.

Leki steroidowe o działaniu systemowym

Warto pamiętać, iż pacjenci, którzy 4 razy w roku przyjmują leki steroidowe o działaniu systemowym, znajdują się w grupie ryzyka. Szacuje się, iż u chorych, którzy zażywają tabletki z glikokortykosteroidami, osteoporoza może pojawić się po 3-6 miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Resorpcja kości

Glikokortykosteroidy oddziałują niekorzystnie na mięśnie i kości. Zmniejszają wchłanianie wapnia z jelit. Jednocześnie przyczyniają się do resorpcji kości. Glikokortykosteroidy wywołują miopatie, czyli grupę chorób, które objawiają się osłabieniem mięśni. Te zaczynają odmawiać posłuszeństwa i tym samym przyczyniają się do upadków.

Osobom, które cierpią z powodu osteoporozy posteroidowej, podaje się bisfosfoniany. Niestety, te substancje nie zawsze przynoszą pożądane reakcje. Analog parathormonu charakteryzuje się wysoką skutecznością, ale nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *