Osteoporoza Zdrowie

Osteoporoza – diagnostyka i profilaktyka

osteoporoza

Mianem osteoporozy określamy stan chorobowy, który charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, często doświadczają dotkliwych złamań.

Osteoporoza jest chorobą, która stopniowo niszczy kości. Często nie zdajemy sobie sprawy, iż w naszym organizmie dochodzi do ubytku masy kostnej. Zazwyczaj o chorobie dowiadujemy się wówczas, gdy dojdzie do poważnego złamania. Tymczasem można powstrzymać jej postęp. Niestety, wielu ludzi lekceważy badania profilaktyczne.

Osteoporoza – dane statystyczne

Osteoporoza w skrajnych przypadkach może zakończyć się kalectwem. Szczególnie niebezpieczne są uszkodzenia kręgów. Szacuje się, iż z osteoporozą boryka się 200 milionów ludzi na całym świecie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż zrzeszotnienie kości dotyka co trzecią Polkę w okresie menopauzy i 8% Polaków po 50. roku życia.

Menopauza a ryzyko osteoporozy

W przypadku pań sytuacja jest skomplikowana. Kobiety w wieku reprodukcyjnym rzadko borykają się z osteoporozą. Estrogeny chronią przed rozwojem tej podstępnej choroby. Niestety, w miarę upływu czasu spada synteza żeńskich hormonów płciowych. W związku z tym, iż estrogeny sprzyjają odkładaniu wapnia w kościach, zapewniają ich wytrzymałość mechaniczną. Z wiekiem dochodzi do ubytku masy kostnej. Osłabione kości są szczególnie podatne na złamania. Na szczęście można im zapobiegać.

Rola densytometrii

W przypadku osteoporozy diagnostyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Warto regularnie poddawać się densytometrii. To badanie pozwala określić gęstość kości. Jeśli lekarz zauważy niekorzystne zmiany, przepisze stosowne leki, które ograniczą rozwój choroby. HTZ przynosi świetne rezultaty u kobiet, które przechodzą menopauzę. Środki hormonalne nie tylko łagodzą objawy przekwitania, ale też zmniejszają ryzyko osteoporozy.

Dieta – profilaktyka osteoporozy

Jednocześnie nie należy lekceważyć znaczenia diety. Na naszych talerzach nie może zabraknąć nabiału. Wyroby przemysłu mleczarskiego stanowią bogate źródło wapnia i witaminy D. Alergikom, którzy nie mogą spożywać nabiału, z pomocą przychodzą suplementy diety. Na rynku można znaleźć różne preparaty wzmacniające kości. Wybór specyfiku należy skonsultować z lekarzem.

Wysiłek fizyczny receptą na mocne kości

Warto pamiętać, iż wysiłek fizyczny sprzyja zachowaniu mocnych kości. Z przeprowadzonych badań wynika, iż regularne obciążanie ciała sprzyja lepszej mineralizacji szkieletu. Paradoksalnie osoby, które borykają się z dodatkowymi kilogramami, rzadziej zmagają się z osteoporozą. Ich kości są przyzwyczajone do podtrzymywania większej masy ciała.

Wiele osób zapomina, iż nasze nawyki mają wpływ na kości. Dieta, tryb życia oraz hobby mogą osłabiać lub wzmacniać szkielet. W związku z tym, iż niekorzystnym zmianom można zapobiec, warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

MAgdalena Kukurkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *