osteoporoza

Mianem osteoporozy określamy stan chorobowy, który charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, często doświadczają dotkliwych złamań.

Osteoporoza jest chorobą, która stopniowo niszczy kości. Często nie zdajemy sobie sprawy, iż w naszym organizmie dochodzi do ubytku masy kostnej. Zazwyczaj o chorobie dowiadujemy się wówczas, gdy dojdzie do poważnego złamania. Tymczasem można powstrzymać jej postęp. Niestety, wielu ludzi lekceważy badania profilaktyczne.

Osteoporoza – dane statystyczne

Osteoporoza w skrajnych przypadkach może zakończyć się kalectwem. Szczególnie niebezpieczne są uszkodzenia kręgów. Szacuje się, iż z osteoporozą boryka się 200 milionów ludzi na całym świecie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż zrzeszotnienie kości dotyka co trzecią Polkę w okresie menopauzy i 8% Polaków po 50. roku życia.

Menopauza a ryzyko osteoporozy

W przypadku pań sytuacja jest skomplikowana. Kobiety w wieku reprodukcyjnym rzadko borykają się z osteoporozą. Estrogeny chronią przed rozwojem tej podstępnej choroby. Niestety, w miarę upływu czasu spada synteza żeńskich hormonów płciowych. W związku z tym, iż estrogeny sprzyjają odkładaniu wapnia w kościach, zapewniają ich wytrzymałość mechaniczną. Z wiekiem dochodzi do ubytku masy kostnej. Osłabione kości są szczególnie podatne na złamania. Na szczęście można im zapobiegać.

Rola densytometrii

W przypadku osteoporozy diagnostyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Warto regularnie poddawać się densytometrii. To badanie pozwala określić gęstość kości. Jeśli lekarz zauważy niekorzystne zmiany, przepisze stosowne leki, które ograniczą rozwój choroby. HTZ przynosi świetne rezultaty u kobiet, które przechodzą menopauzę. Środki hormonalne nie tylko łagodzą objawy przekwitania, ale też zmniejszają ryzyko osteoporozy.