Złamania kompensacyjne – objawy
Wprawdzie złamaniom kompresyjnym nie zawsze towarzyszą objawy, ale zazwyczaj odczuwamy silny ból w sąsiedztwie złamanego kręgu. Osoby, które w przeszłości doświadczyły złamań kilku kręgów, są szczególnie narażone na wystąpienie hyperkyfozy piersiowej. Pod tym terminem kryje się garb piersiowy.
Ból kręgosłupa
Osoby, które od kilku dni cierpią z powodu bólu kręgosłupa, powinny niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza. Wprawdzie nieprzyjemne dolegliwości nie zawsze są uwarunkowane złamaniem, ale nie należy ich lekceważyć. W skrajnych przypadkach zmiany w obrębie kręgów mogą przyczynić się do kalectwa.
Osteoporotyczne złamania kręgosłupa – profilaktyka
W związku z tym, iż osteoporoza nierzadko prowadzi do złamań w obrębie kręgosłupa, należy dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec rozwojowi tej groźnej choroby. Aktywność fizyczna oraz dieta bogata w wapń odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce zrzeszotnienia kości. Z przeprowadzonych badań wynika, iż składniki mineralne odkładają się w kośćcu tylko wówczas, gdy ten jest poddawany stałemu obciążeniu. Nabiał stanowi bogate źródło wapnia. Osoby, które cierpią z powodu nietolerancji laktozy, powinny spożywać mleczne napoje fermentowane. Kefiry i jogurty charakteryzują się obniżoną zawartością tego dwucukru. Bakterie kwasu mlekowego wykorzystują laktozę w przemianach metabolicznych.
W związku z tym, iż osteoporotyczne złamanie kręgosłupa może zakończyć się tragicznie, należy dołożyć wszelkich starań, aby do niego nie dopuścić. Ruch i odpowiednio skomponowana dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia zrzeszotnienia kości.