Wiele osób mówiąc o osteoporozie, myśli o złamaniu kończyn. Niestety ta podstępna choroba coraz częściej przyczynia się do urazów kręgosłupa. Tego typu złamania są niezwykle bolesne i w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do kalectwa.
Wbrew pozorom, do osteoporotycznych złamań kręgosłupa nie dochodzi wyłącznie podczas dramatycznych wypadków. W związku z tym, iż zrzeszotnieniu kości towarzyszy stopniowy ubytek masy, szkielet jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Zważywszy na charakter choroby, do osteoporotycznego złamania kręgosłupa może przyczynić się grawitacja.
Złamania kompensacyjne – przyczyny
Wielu lekarzy za zapadający się trzon kości obwinia osteoporozę, tymczasem to niekorzystne zjawisko może być uwarunkowane chorobami metabolicznymi czy guzami nowotworowymi. W związku z tym warto wybierać specjalistów, którzy cieszą się dobrą sławą i mogą pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym.
Osteoporoza – grupy ryzyka
Choć z osteoporozą borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, największą zachorowalność odnotowuje się wśród pań, które przechodzą menopauzę. Przekwitaniu towarzyszy spadek syntezy estrogenów. Te hormony płciowe odpowiadają za odkładanie wapnia w kościach. Niestety, w miarę upływu ich stężenie spada, co przekłada się do zmniejszenia wytrzymałości mechanicznej.
Złamania kręgosłupa
Kręgosłup jest rejonem, który stosunkowo często ulega złamaniom osteoporotycznym. Do złamań kompresyjnych kręgosłupa, czyli związanych z zapadnięciem się trzonu kości, dochodzi wówczas, gdy siły działające na kręgi przewyższają ich wytrzymałość.