Rodzina W związku

On ciągle gapi się w TV

Telewizja odciąga nas od siebie i osłabia nasze więzi – szczególnie, jeśli jedno ze współmałżonków ma nawyk zalegania na kanapie przed telewizorem. Szklany ekran może skutecznie odgrodzić małżonków. Jak odciągnąć męża sprzed telewizora?

Telewizja odciąga nas od siebie i osłabia nasze więzi – szczególnie, jeśli jedno ze współmałżonków ma nawyk zalegania na kanapie przed telewizorem. Szklany ekran może skutecznie odgrodzić małżonków. Jak odciągnąć męża sprzed telewizora?

Każdy potrzebuje odrobiny odpoczynku, szczególnie po długim, stresującym dniu. Czasami po prostu miło jest nic nie myśleć! Kolorowe obrazki, które przewijają się przed naszymi oczami na ekranie, nie wymagają od nas podejmowania decyzji, są proste i przyjemne w odbiorze.

Zasłużony odpoczynek

Mężczyźni inaczej odpoczywają, niż kobiety. Dla nas rozrywką jest przeżywanie emocji, ekscytacji, dlatego najlepszy wypoczynek czeka nas podczas ploteczek ze znajomymi, podczas oglądania łzawego filmu, czytania ciekawej książki, rozwiązywania krzyżówki. Lubimy coś robić – szczególnie to, co pozwala zająć ręce i uwolnić umysł.

Mężczyzna gorzej sobie radzi z emocjami, dlatego dla niego najbardziej relaksujące jest wyłączenie ze świata bodźców, albo ograniczenie ich do minimum. Kiedy ogląda mecz, wszystko jest proste – nasi mają wygrać, inni powinni przegrać. Jest jeden zwycięzca, inni są pokonani. Dlatego też lubi oglądać proste filmy, gdzie jeden bohater w pojedynkę pokonuje armię wrogów, stare westerny, proste komedie.

Tobie może się to wydawać nudne, niepotrzebne, nieinteresujące, ale dokładnie takie ma być! Aby Twój partner pokonał stres, musi się wyciszyć, wyzerować umysłowo. To go uspokaja, pozwala mu się skupić na emocjach, które zaniedbał przez resztę dnia – w tym na przykład czułości wobec Ciebie.

Problem pojawia się wtedy, kiedy masz wrażenie, że spędza przed telewizorem za dużo czasu i czujesz się zaniedbywana. Zanim jednak przejdziesz do batalii o telewizor, zastanów się – być może od razu odkryjesz, że nie ma żadnego problemu.

Co to znaczy za długo

Ile czasu według Ciebie to zbyt dużo? Godzina, dwie, a może nie chodzi o długość, tylko częstotliwość? To jest odczucie bardzo subiektywne. Niektóre żony zaczynają się wściekać już w pierwszej minucie meczu, wiedząc, że ich mąż zaraz wrośnie w kanapę z oczami utkwionymi w ekran, inne dopiero po paru godzinach odczują irytację.

Teraz zastanów się porządnie, dlaczego właściwie się złościsz? Powodem może być to, że Ty w tym czasie nie odpoczywasz, tylko kontynuujesz prace domowe i do szału doprowadza Cię myśl, że ktoś się leni na kanapie, a przecież powinien Ci pomóc.

Wiele kobiet w czasie, kiedy leci mecz, z furią oddaje się obowiązkom domowym, by wzbudzić w mężu poczucie winy. Odnoszą one zupełnie odwrotny efekt! Mężczyzna zaczyna walczyć o swoje prawo do odpoczynku, broni się, odczuwa irytację i w rezultacie, po skończonym meczu, oboje są na siebie źli. Przecież nikt nie może porządnie odpocząć, wiedząc, że zaraz spotka się z awanturą albo wyrzutami.

W takim wypadku niestety winę za swoją irytację ponosisz Ty sama i ma ona korzenie głębiej, niż w tym, że partner traci według Ciebie czas przed ekranem. Może masz potrzebę kontrolowania otoczenia, albo czujesz, że nie masz oparcia w związku, chcesz być bardziej doceniana za swoją pracę, masz poczucie, że wszystko jest na Twojej głowie.

Odpoczynek dla każdego

W zdrowym małżeństwie oboje małżonków daje sobie możliwość spędzenia czasu osobno w ciągu dnia. Może w tym czasie, kiedy mąż patrzy w ekran, Ty zorganizujesz czas dla siebie? *Skoro on odpoczywa, to i Ty masz prawov! Nie rób tego ostentacyjnie, z nadąsaną miną. Zakomunikuj mu, że wiesz, jak dużą przyjemność mu sprawia odpoczynek przed telewizorem, cieszysz się, że teraz sobie odpocznie… i że w takim razie przygotujesz sobie kawę, poczytasz książkę, a jak on będzie gotowy, to razem zajmiecie się obowiązkami domowymi.

W ten sposób komunikujesz, że każdy ma prawo do odpoczynku, ale również obowiązki wobec rodziny.

Większość leniwych misiów kanapowych ze zdumieniem odkrywa, ile rzeczy jest do zrobienia! Nieumyte naczynia, nieuprasowane koszule… Najprawdopodobniej zaczną się pretensje, oskarżenia – szczególnie, jeśli wcześniej robiłaś wszystko sama w czasie, kiedy mąż odpoczywał. Poza tym nikt nie lubi zabierać się do pracy zaraz po błogim odpoczynku.

Dzięki temu dowiecie się, co to znaczy za długo siedzieć przed telewizorem – partner odkryje to szybciej, niż myślisz. Szczególnie, jeśli aktywnie zaangażujesz go w prace domowe, które będziecie razem wykonywać i spędzi kolejny wieczór wycierając naczynia.

Jestem taka samotna

Być może jesteś typem kobiety, której nie przeszkadza mąż na kanapie, kiedy ona ogarnia mieszkanie. Niektóre z nas nawet wolą, jeśli się partner nie pęta pod nogami. Jednak czasem po prostu czujesz się samotna, chciałabyś spędzić czas z mężem, a on siedzi przed telewizorem w każdej wolnej chwili.

Większość kobiet popełnia błąd, starając się uwikłać partnera w rozmowę przed jakimś meczem, albo w trakcie. Koniecznie muszą porozmawiać o ważnych sprawach, problemach, licząc na to, że partner oderwie się od telewizora. Kiedy tak się nie dzieje – czują się niekochane, porzucone, odtrącone.

Dlaczego? Podświadomie traktują telewizor jak rywalkę i chcą, żeby partner się poświęcił, udowadniając tym samym swoje przywiązanie. Wychodzą na tym bardzo niekorzystnie: mężczyzna widzi z jednej strony marudną babę z drugiej – cierpliwe, niewymagające,zajmujące pudełko. Nic dziwnego, że się złości na żonę.

Możesz też po prostu czuć się samotna, kiedy mąż ogląda mecz za meczem. Zamiast jednak wywoływać poczucie winy, przerywać mu rozrywkę, po prostu usiądź koło niego. Jego pasje są częścią jego samego, człowieka, z którym zdecydowałaś się spędzić życie.

Mecze mogą być nudne, jak flaki z olejem, ale zdziwisz się, jak bardzo maż się ucieszy, jeśli wyrazisz choć odrobinę zainteresowania jego pasją. Nie musisz od razu doskonale znać się na sporcie czy filmach akcji – wystarczy, że nauczysz się wydawać okrzyki entuzjazmu w odpowiednich momentach i będziesz odróżniać, którzy to są nasi.

Zamień oglądanie TV na wasz wspólny rytuał – usiądź koło męża na kanapie, przygotuj wspólną przekąskę. Jeśli Cie nudzi to, co on ogląda, zajmij się czymś sama. Możesz pisać SMSy do koleżanki, zabrać laptopa na kolana, robić na drutach, wycinać, kleić… możliwości jest masa. Kobiety mają podzielną uwagę, dlatego będziesz na bieżąco z tym, co ogląda partner, jak reaguje. Ciesz się z nim, poproś o wyjaśnienie czegoś, o przyniesienie rzeczy z kuchni podczas przerwy na reklamy. Powolutku buduj komunikację, aby uznał Cię częścią swojego wypoczynku.

A jeśli będzie na Ciebie warczeć, że mu przeszkadzasz, powiedz: kocham cię i chcę spędzać z tobą czas, a nie widzę innej możliwości. Po prostu pozwól mi przy tobie być.

Komentarze

Emilly27k

5 lat temu

Niestety przykre to jest kiedy mężczyzna woli telewizor od nas. Dlatego jest potrzebna rozmowa z mężczyzną. Postawić mu wybór albo ja albo TV:)

Zostaw komentarz