Kobiece dolegliwości Zdrowie

Rak piersi – najnowsze doniesienia

Z roku na rok przybywa kobiet, które dowiadują się, że są chore na raka piersi. Co zmieniło się w ciągu dziesięcioleci w naszej wiedzy o tym śmiertelnym zagrożeniu? Jakie są nadzieje na przyszłość dla pań, które zmagają się z rakiem piersi?

Z roku na rok przybywa kobiet, które dowiadują się, że są chore na raka piersi. Co zmieniło się w ciągu dziesięcioleci w naszej wiedzy o tym śmiertelnym zagrożeniu? Jakie są nadzieje na przyszłość dla pań, które zmagają się z rakiem piersi?

Co nowego u raka piersi?

Nasza wiedza na temat raka piersi jest coraz większa. Choć wciąż nie ma skutecznej metody całkowitego wyleczenia choroby i jej zapobiegania, naukowcy nieustannie odkrywają nowe sposoby wykrywania i leczenia raka piersi. Prognozy na przyszłość nie są zadowalające.

Choruje coraz więcej kobiet, ale jednocześnie poprawia się wykrywalność i skuteczność leczenia – wiemy, co przyczynia się do rozwoju raka i znamy metody całkowitego usunięcia chorych komórek, bez konieczności amputowania piersi. Dla lekarzy i naukowców wciąż priorytetem jest wynalezienie lekarstwa, które zapewni skuteczną profilaktykę przeciwnowotworową i nie dopuści do rozwoju raka.

Nowe metody wykrywania raka piersi

W wykrywaniu raka piersi wciąż najważniejsza jest precyzja i szybkość. Poszukiwane są metody, które na podstawie analizy obrazu piersi lub jej profilu genetycznego będą w stanie z wyprzedzeniem dać odpowiedź, czy kobieta jest zagrożona nowotworem. Takie badania są już w fazie testów w kilku krajach Europy, a także w USA. Również Polska ma wiele zasług na polu odkryć nowoczesnych metod wczesnego wykrywania raka piersi.

Chodzi o termografię ciekłokrystaliczną, która ma być uzupełnieniem dla badań mammografii i USG. Ekrany termowizyjne ze specjalnymi ciekłymi kryształami potrafią wykryć patologie w obrębie piersi, zanim staną się widoczne na innych urządzeniach. Termografia ciekłokrystaliczna ma być narzędziem, które bardzo wcześnie wykryje drobne zmiany i pozwoli na skierowanie pacjentek na dalsze, szczegółowe badania.

Nowe metody leczenia raka piersi

Metody oraz standardy leczenia raka piersi z roku na rok stają się coraz bardziej nowoczesne i skuteczniejsze. Zmienia się nie tylko sposób leczenia, ale także podejście do pacjentek. Priorytetem staje się zachowanie piersi, a kiedy amputacja jest konieczna – ważnym etapem jest rehabilitacja, rekonstrukcja piersi, a także psychologiczne wsparcie kobiet czy spełnienie takich potrzeb jak np. chęć zajścia w ciążę.

Najnowocześniejsze, tzw. inteligentne leki skupiają się tylko na niszczeniu komórek nowotworowych, omijając zdrowe tkanki i nie wyrządzając dużych szkód w organizmie. Leczenie zaczyna się zawsze od bardzo dokładnej diagnostyki i rozpoznania rodzaju raka (nowotwór piersi ma kilkanaście odmian). Aby leczenie było najskuteczniejsze, lek musi być idealnie dobrany do konkretnej pacjentki i wycelowany w receptory, które powodują dany rodzaj nowotworu.

Rak piersi w przyszłości

Statystyki są dla nas nieubłagane. Szacuje się, że do 2030 roku wykrywalność raka wzrośnie aż o 75%! Najbardziej zagrożone są kraje rozwijające się i wysoko rozwinięte. Jednocześnie mamy też coraz lepsze statystyki wczesnego wykrywania i całkowitego wyleczenia nowotworów – w tym rak piersi stoi na pierwszym miejscu.

Naukowcy cały czas pracują przede wszystkim nad indywidualizacją terapii antynowotworowej, skuteczną walką z rakiem rozsianym (rakiem piersi z przerzutami) oraz przede wszystkim nad profilaktyką. Już teraz coraz popularniejsze staje się bankowanie komórek DNA i porównywanie genów kilku pokoleń matek i córek, w poszukiwaniu tego, który odpowiada za mutacje nowotworowe. Wciąż czekamy także na szczepionkę, która będzie mogła nas uchronić przed najgorszą chorobą XXI wieku.

Już dziś wykonaj mammografię

Nie czekaj na osiągnięcia naukowców, już dziś wykonaj badanie profilaktyczne i miej pewność.
Więcej o badaniu mammograficznym przeczytasz na www.menopauza.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *