Lekarze biją na alarm. Coraz więcej ludzi zmaga się z osteoporozą. Ta choroba wiąże się z postępującym ubytkiem masy kostnej. W jaki sposób objawia się osteoporoza?
Zrzeszotnienie kości najczęściej atakuje osoby w podeszłym wieku, ale nie jest to regułą. Choroba atakuje znienacka. Początkowo nie daje objawów. Chory zazwyczaj dowiaduje się osteoporozie wówczas, gdy dojdzie do bolesnego złamania.
Osteoporoza – grupy ryzyka
Szacuje się, iż z zrzeszotnieniem kości boryka się co trzecia kobieta w okresie menopauzy. U pań po 50. roku życia ryzyko złamania jest niezwykle wysokie, wynosi 40%, podczas gdy u mężczyzn 13-22%.
Skutki zrzeszotnienia kości
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że osteoporoza i towarzyszące jej powikłania są wymieniane jako jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Złamaniom kości często towarzyszą takie dolegliwości jak przewlekły ból, zanik mięśni, unieruchomienie, odleżyny, zatorowość płucna czy zwiększona zapadalność na zakażenia.
Długa rehabilitacja
Powikłania, które towarzyszą złamaniom, wymagają hospitalizacji i długiej rehabilitacji. Krewni chorego często nie radzą sobie z opieką, toteż muszą zatrudnić wykwalifikowaną pielęgniarkę. Osteoporoza stanowi poważne obciążenie dla służby zdrowia. Rehabilitacja po ciężkich złamaniach jest niezwykle kosztowna.