Kobiece dolegliwości Zdrowie

Obfite krwawienia menstruacyjne

Wiele Pań ma problem z krwawieniami miesiączkowymi – są nieregularne, zbyt skąpe bądź zbyt obfite. Każda z tych sytuacji ma jakąś przyczynę, którą należy koniecznie odszukać. Może się nią okazać choroba, która nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji.

Wiele Pań ma problem z krwawieniami miesiączkowymi – są nieregularne, zbyt skąpe bądź zbyt obfite. Każda z tych sytuacji ma jakąś przyczynę, którą należy koniecznie odszukać. Może się nią okazać choroba, która nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji.

Ginekolodzy twierdzą, iż wiele pań zgłasza się do nich z tym problemem. Niestety, równocześnie wiele pań jednak lekceważy to, iż ich miesiączki są zbyt obfite. Wydaje im się, że tak powinno być, ze tak funkcjonuje ich organizm.

Niestety, może to doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Jeśli cykl miesiączkowy jest niezmieniony, a podczas niego kobieta traci ponad 100 ml krwi, wtedy możemy mówić o nadmiernie obfitych krwawieniach miesiączkowych. Aby to określić, lekarz ginekolog pokazuje pacjentce specjalne tablice obrazkowe, na których kobieta wzrokowo ocenia, jakie ilości krwi traci. Jest to ważne, bowiem niektóre panie lekceważą problem, inne z kolei go wyolbrzymiają.

Przyczyny obfitych krwawień

Przyczyny zbyt obfitych krwawień (tzw. miesiączek krwotocznych) można podzielić na kilka grup.
Pierwsza grupa to zaburzenia układowe, wśród których należy wymienić zaburzenia krzepnięcie krwi i choroby tarczycy.

Druga grupa to przyczyny miejscowe, wśród których należy wyróżnić mięśniaki, raka śluzówki macicy, polipy śluzówki macicy, endometriozę czy zespół zapalenia miednicy mniejszej.
Trzecia, ostatnia grupa to przyczyny wywołane zewnętrzną ingerencją. Tu należy wymienić stosowanie doustnych antykoagulantów i stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.

Leczenie

Jak widać, przyczyny obfitych krwawień są różne. Specjalista musi więc przeprowadzić szczegółowy wywiad, zbadać ginekologicznie pacjentkę, zlecić bądź przeprowadzić odpowiednie badania, znaleźć przyczynę i dopiero wtedy zastosować właściwe leczenie. Takie leczeniu polega m.in. na leczeniu choroby podstawowej, wyrównaniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, a także na leczeniu farmakologicznym i czasami chirurgicznym.

Leczenie jest bardzo ważne, bowiem obfite krwawienia prowadzą do znacznej utraty hemoglobiny. Skutkiem tego jest niebezpieczna dla zdrowia anemia. Z kolei jeśli przyczyną jest rak, to brak leczenia poskutkuje rozwojem nowotworu i zagrożeniem dla życia kobiety.

Ważne jest również zapobieganie. Można tu wymienić chociażby regularne poddawanie się usg przezpochwowemu, które pozwala na szybkie wykrycie mięśniaków macicy.

Jeśli uważasz, że twoja miesiączka jest zbyt obfita, to nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Z takim problemem zmaga się wiele kobiet nie ma więc powodu ani do wstydu, ani do strachu.

Sabina Sosnowska

Komentarze (2)

Emilly27k

4 lata temu

Na szczęście nie mam z tym problemu , ale początki były dla mnie dramatyczne. Gdy się jest początkowym etapie dorastania to menstruacja trwa długo 5- 6 dni i występują mocne krwawienia.

eve

5 lat temu

u mnie przyczyna byly liczne kaszczkowate miesniaki i dopiero terapia hormonalna dla efekt wyleczenie menometrrorhagi a tak wlasnie obfite i przewlekle krawawienia nazwal lekarz

Zostaw komentarz