Ach, te dzieciaki! Rodzina

O czym mówią rysunki dziecka?

Są pewne rzeczy, emocje, których nie potrafimy, albo nie chcemy opisać. Dzieci, jak małe odbiorniki, wyłapują te ukryte drgania, jednak są zbyt małe, by umieć o nich opowiedzieć. Chwytają wtedy za kredki. O czym może nam powiedzieć rysunek dziecka?

Są pewne rzeczy, emocje, których nie potrafimy, albo nie chcemy opisać. Dzieci, jak małe odbiorniki, wyłapują te ukryte drgania, jednak są zbyt małe, by umieć o nich opowiedzieć. Chwytają wtedy za kredki. O czym mówią  rysunki dziecka?

Dzieci chętnie rysują, gdyż nie tylko ćwiczą zdolności manualne, ale również dlatego, że dzięki rysunkom mogą opowiedzieć wszystko, co je dręczy, bawi, cieszy. Wystarczy proste polecenie: „narysuj mi…” i dziecko może spędzić długi czas kreśląc kreski na kartce papieru, opowiadając swoje historie.

Jak zacząć interpretację?

Wystarczy kartka papieru i komplet kredek. Potem poproś swoje dziecko, by narysowało sytuację, której dotyczą Twoje obawy. Może to być przedszkole, szkoła, przyjaciele. Psycholog zazwyczaj prosi o narysowanie rodziny, by zrozumieć lepiej sytuację domową dziecka.

Obserwuj, ale nie ingeruj w proces twórczy. Nie zadawaj dodatkowych pytań, bo mogą skłonić dziecko do rysowania tego, co Ty chcesz, a nie tego, co czuje. Pytania zostaw sobie na koniec, kiedy młody rysownik uzna, że jego dzieło jest skończone.

Rysunki analizuje się patrząc zarówno na treść i na sposób wykonania.

Jak narysowany jest obrazek?

Sposób wykonania mówi nam o ogólnym nastroju dziecka – mocne kreski świadczą o silnych emocjach, podobnie jak żywe, jaskrawe barwy. Kreski słabe, niewyraźne mogą wskazywać na strach, niechęć dziecka do danego elementu, wycofanie.

Zwróć uwagę na kolory, jakimi operuje dziecko – kolor czarny dominujący na obrazku jest w porządku, jeśli dziecko rysuje pracę górnika, ale w każdym innym przypadku świadczy o tłumionej wrogości, poczuciu zagrożenia. Z kolei ostre, czerwone i żółte plamy świadczą o agresji i złości.

Obrazek nie powinien być nadmiernie kolorowy, bo to może świadczyć o silnych emocjach dziecka, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Brak barw świadczy o wycofaniu.

Spójrz na obrazek z pewnej odległości, najlepiej połóż go na neutralnym tle i intuicyjnie poczuj, co mówi do Ciebie jego kolorystyka. Czy to przyjemne uczucia, czy może czujesz smutek, żal, złość?

Co znajduje się na obrazku?

Bardzo ważna jest kolejność osób, które rysuje dziecko. Pierwsza osoba na obrazku ma dla niego największe znaczenie w danym momencie – nie jest ważne, czy darzy ją uczuciami pozytywnymi, czy negatywnymi. Każda kolejna postać jest mniej ważna, a na końcu rysuje osoby czy rzeczy, które najmniej są istotne.

Spójrz na wielkość postaci – im większa i mocniej zarysowana, tym większe budzi emocje. Ważne jest też umiejscowienie – im dalej od centrum kartki, tym bardziej są one „spychane” w świadomości dziecka. Bardzo często w tym miejscu ląduje młodsze rodzeństwo czy dawno niewidziana babcia. Może się zdarzyć, że osoba budząca największą niechęć zostanie zupełnie przez dziecko pominięta!

Im bliżej siebie są postaci, tym bardziej są ze sobą zżyte. Te, które się lubią trzymają się za ręce lub skłaniają się ku sobie. Jeśli Twoje dziecko „zapomina” o narysowaniu dłoni rodzeństwa może to świadczyć o tym, że jest jakiś konflikt między nimi – w ten sposób wyraża pragnienie, żeby już nic nie zostało mu „zabrane” – zabawka albo uwaga rodziców.

O czym mówią rysunki dziecka?

Im bardziej szczegółowa postać, tym ważniejsze jest jej miejsce w życiu dziecka. Jeśli między członkami rodziny lub kolegami pojawiają się przedmioty, które od siebie ich odgradzają, dziecko pokazuje, że jest jakiś konflikt, dystans między tymi osobami, od którego chce się odgrodzić.

Zobacz, gdzie i w jaki sposób dziecko narysowało siebie. Jeśli ładnie narysuje mamę, tatę, babcię, rodzeństwo i psa, a zapomni o sobie, to bardzo niepokojący objaw. Dziecko może czuć się odepchnięte, nieważne, może mieć bardzo niską samoocenę. Jeśli poprosisz, by umiejscowiło się na obrazku, zobacz, w którym miejscu to zrobi. Schowane w rogu, wciśnięte za przedmiot – to świadczy o bardzo dużym lęku.

Jeśli zauważysz, że na rysunkach ciągle pojawia się ten sam element, może to świadczyć o tym, że dziecko chce uciec przed jakimś problemem w świat fantazji, gdzie są znajome, stałe i bezpieczne kształty. Zapytaj o ten element – dziecko chętnie Ci o nim opowie, wyrażając swoje szczere uczucia.

Warto przyglądać się dziecięcym rysunkom – dzięki nim masz lepszy wgląd w psychikę swojego dziecka.

Komentarze

Emilly27k

7 lat temu

Lubię interpretować rysunki dzieci. Szkoda ,że nie jest mi dane pracować w zawodzie, a chętnie popracowałam bym na d tym.

Zostaw komentarz