Najnowsze Porady Zdrowie

Nowotwory – przyczyny zachorowania na raka

przyczyny-raka

Nowotwory to choroby, które budzą największy postrach wśród ludzi. Każdy z nas zna co najmniej jedną osobę, która zmarła z powodu tego schorzenia.  Jakie są przyczyny zachorowania na raka?

Choć nie da się jednoznacznie określić przyczyny powstania zmian nowotworowych w obrębie organizmu, naukowcy wyodrębnili kilka czynników ryzyka.  Jeśli któryś z nich jest obecny w twoim życiu, nie oznacza to, iż z pewnością zachorujesz na raka. Warto go jednak wyeliminować, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu.

Przyczyny zachorowania na raka – niewłaściwa dieta

Przyczyny zachorowania na raka bardzo często lekarze doszukują się w niewłaściwej diecie. Gdy spożywamy dużą ilość produktów wysoko przetworzonych i popijamy je colą, z pewnością nie wpływamy pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu.  Nadmiar cukru, soli i tłuszczów trans w codziennym menu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego.  Dieta nie tylko może przybliżać nas do choroby, ale też pełnić funkcję profilaktyczną. Jeśli przeraża cię wizja zachorowania na raka, już dziś wzbogać swoją dietę o owoce i warzywa. Warto też zrezygnować z usług fast foodów albo korzystać z ich oferty tylko wtedy, gdy nie mamy innych możliwości, np. wracamy późnym wieczorem z delegacji.  Naukowcy odkryli również, iż nie tylko rodzaj pokarmów, ale też wartość kaloryczna spożywanych posiłków, może zwiększać ryzyko nowotworu. W miarę możliwości nie powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi więcej kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie.

slodycze

Nowotworom sprzyja siedzący tryb życia

Chcesz zredukować ryzyko zachorowania na nowotwór do minimum? Zacznij ćwiczyć! Przyczyny zachorowania na raka obejmują również siedzący tryb życia. Wiele z nas pracuje przy komputerze, trasę dom-biuro przemierza samochodem, a wieczory spędza na śledzeniu losów bohaterów ulubionych seriali.  Nasze nawyki prowadzą do otyłości, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych.

Czerniak – jak nie dopuścić do jego rozwoju?

Choć większość z nas z pewnością wielokrotnie słyszała o zgubnych skutkach opalania, wciąż nie brakuje beztroskich plażowiczów korzystających z uroków słońca bez kremów z filtrem! Tymczasem ekspozycja na promienie UV to najkrótsza droga do zmarszczek i czerniaka! Jeśli chcesz uniknąć raka skóry, musisz zacząć zabezpieczać ją kosmetykami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.  Nie potrafisz zrezygnować z opalenizny? Postaw na złocisty odcień skóry, jakie zapewniają nowoczesne samoopalacz i balsamy brązujące.

Palenie papierosów a rak płuc

Przyczyny zachorowania na raka to również papierosy, po które niektóre osoby sięgają nałogowo. Uzależnienie od nikotyny wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Podczas palenia z papierosów uwalniają się substancje smoliste, które przez lata kumulują się w płucach, by w najmniej spodziewanym momencie przypomnieć o sobie.  Benzopiren to tylko jedna z substancji rakotwórczych, sprzyjających nowotworowi płuc, która znajduje się w dymie tytoniowym. Uzależnienie od nikotyny wywiera zgubny wpływ zarówno na samego nałogowca, jak i jego bliskich, którzy na co dzień są narażeni na wdychanie dymu.

Grupy zawodowe narażone na choroby nowotworowe

Przyczyny zachorowania na raka obejmują również pracę w niebezpiecznych warunkach. Na rozwój chorób nowotworowych w sposób szczególny narażone są osoby zatrudnione przy usuwaniu azbestu, spawacze i chemicy.  Ekspozycja na czynniki potencjalnie niebezpieczne wymaga zastosowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Niestety,  wciąż zdarza się, że firmy lekceważą normy i nie przestrzegają obowiązków, które nakłada na nie prawo. Wszelkie zaniedbania odbijają się niekorzystnie na zdrowiu pracowników, którzy wdychają opary szkodliwych substancji oraz pyły. Osoby zatrudnione przy usuwaniu azbestu oraz mające kontakt z toksycznymi związkami, w sposób szczególny narażony są na rozwój raka płuc i dróg oddechowych. Na szczęście niebezpieczeństwo można zredukować do minimum, służą temu specjalne maski i odzież ochronna. Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim podwładnym bezpieczne warunki pracy. Jeśli obawiasz się, że w twojej firmie nie wszystko odbywa się zgodnie z prawem, powiadom o swoich podejrzeniach Państwową Inspekcję Pracy.  Kontrola przeprowadzona przez tę instytucję powinna rozwiać wątpliwości.

aluminiowy-garnek

Co wspólnego ma garnek z nowotworami?

Nie chcesz zachorować na raka?  Bacznie przyjrzyj się naczyniom, garnkom i sztućcom, z których korzystasz na co dzień. Jeszcze do niedawna  w wielu polskich domach gościły wyroby z cyny, dziś już wiemy, że metale ciężkie wywierają negatywny wpływ na nasz organizm.  W związku z tym powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby naczynia i sztućce, których używamy, były wolne od szkodliwych substancji.  Garnki z aluminium również mogą nam zaszkodzić. Pod wpływem kwasów i zasad z ich ścian uwalniane są potencjalnie rakotwórcze związki glinu.   Aluminiowe garnki warto wymienić na te wykonane ze stali nierdzewnej. Zwróć też uwagę na renomę producenta i miejsce produkcji. Wybieraj garnki znanych marek, które swoje wyroby poddają dokładnym badaniom. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, kupuj takie, które zostały wyprodukowane na terenie Europy.  Mamy wówczas pewność, iż spełniają one rygorystyczne normy i nie zawierają toksycznych substancji. Niestety, w krajach azjatyckich, do których przeniosło się wiele koncernów, nie zawsze przestrzega się  zasad bezpieczeństwa.  Potwierdza to katastrofa, do której w ostatnich dniach doszło w jednym z chińskich okręgów przemysłowych. W mediach coraz częściej pojawiają się głosy, że można by jej uniknąć, gdyby w Chinach korupcja urzędników odpowiedzialnych za kontrolę fabryk nie była tak powszechnym zjawiskiem.

Przyczyny zachorowania na raka są bardzo złożone, nie każdemu spawaczowi przyjdzie zmagać się z nowotworem płuc.  Medycyna zna również przypadki palaczy, którzy w dobrym zdrowiu dożywają późnej starości.  Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować ze swojego życia czynniki ryzyka.

Irmina

Komentarze (2)

pati25

7 lat temu

Bardzo potrzebny artykuł.Te przedstawioone i opisane czynniki mją duży wpływ na rozwój nowotworu.Ja bardzo się boję zachorować na raka.Dbam o zdrową dietę,nie palę.

filodendron 2

7 lat temu

Niewatpliwie wyżej wymienione czynniki mają na wpływ na zachorowania na tę straszną chorobę. Ostanio nowotwory są bardzo czesto spotykane ,chyba nie ma rodziny , w której ktoś nie byłby chory. Okazuje się ,że wiele osób latami ukrywa to, że ma raka . Bardzo się tego boją się i wstydzą . Myślą ,że zostana odtrącene przez środowisko jako ci ,którzy już nie reprezentują świata żywych, że są w grupie na odstrzał. Czasem te osoby wbrew wszystkiemu żyją długo i dłużej od tych niby bardzo zdrowych i uprawiających sport. Przypadkowo poznałam młodą dziewczynę po studiach medycznych , jej mąż miał tę samą chorobę co ja ( nerki) . Mąż jej był operowany ,ma co jakiś czas kontrole. Ona -dziewczyna super zdrowa ,biegająca maratony sportmenka, nagle zasłabła. Okazało się ,że ma raka i teraz on dba o żonę. Dostawała wiele chemii, po którejś z kolei powiedziala dosyć chemii -czuła ,że chemia ją zabije, wymiotowała krwią. Lekarze nie dawali jej dużo szans na życie. Okazało się jednak ,że zmusiła swój organizm do wysiłku, do ćwiczeń i to ją uratowało a teraz nawet spodziewa się dziecka. Świat jest bardzo nieprzewidywalny i skomplikowany . Dzieją się rzeczy , o których się nawet filozofom nie śniło.

Zostaw komentarz