przyczyny-raka

Palenie papierosów a rak płuc

Przyczyny zachorowania na raka to również papierosy, po które niektóre osoby sięgają nałogowo. Uzależnienie od nikotyny wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Podczas palenia z papierosów uwalniają się substancje smoliste, które przez lata kumulują się w płucach, by w najmniej spodziewanym momencie przypomnieć o sobie.  Benzopiren to tylko jedna z substancji rakotwórczych, sprzyjających nowotworowi płuc, która znajduje się w dymie tytoniowym. Uzależnienie od nikotyny wywiera zgubny wpływ zarówno na samego nałogowca, jak i jego bliskich, którzy na co dzień są narażeni na wdychanie dymu.

Grupy zawodowe narażone na choroby nowotworowe

Przyczyny zachorowania na raka obejmują również pracę w niebezpiecznych warunkach. Na rozwój chorób nowotworowych w sposób szczególny narażone są osoby zatrudnione przy usuwaniu azbestu, spawacze i chemicy.  Ekspozycja na czynniki potencjalnie niebezpieczne wymaga zastosowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Niestety,  wciąż zdarza się, że firmy lekceważą normy i nie przestrzegają obowiązków, które nakłada na nie prawo. Wszelkie zaniedbania odbijają się niekorzystnie na zdrowiu pracowników, którzy wdychają opary szkodliwych substancji oraz pyły. Osoby zatrudnione przy usuwaniu azbestu oraz mające kontakt z toksycznymi związkami, w sposób szczególny narażony są na rozwój raka płuc i dróg oddechowych. Na szczęście niebezpieczeństwo można zredukować do minimum, służą temu specjalne maski i odzież ochronna. Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim podwładnym bezpieczne warunki pracy. Jeśli obawiasz się, że w twojej firmie nie wszystko odbywa się zgodnie z prawem, powiadom o swoich podejrzeniach Państwową Inspekcję Pracy.  Kontrola przeprowadzona przez tę instytucję powinna rozwiać wątpliwości.

aluminiowy-garnek

Co wspólnego ma garnek z nowotworami?

Nie chcesz zachorować na raka?  Bacznie przyjrzyj się naczyniom, garnkom i sztućcom, z których korzystasz na co dzień. Jeszcze do niedawna  w wielu polskich domach gościły wyroby z cyny, dziś już wiemy, że metale ciężkie wywierają negatywny wpływ na nasz organizm.  W związku z tym powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby naczynia i sztućce, których używamy, były wolne od szkodliwych substancji.  Garnki z aluminium również mogą nam zaszkodzić. Pod wpływem kwasów i zasad z ich ścian uwalniane są potencjalnie rakotwórcze związki glinu.   Aluminiowe garnki warto wymienić na te wykonane ze stali nierdzewnej. Zwróć też uwagę na renomę producenta i miejsce produkcji. Wybieraj garnki znanych marek, które swoje wyroby poddają dokładnym badaniom. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, kupuj takie, które zostały wyprodukowane na terenie Europy.  Mamy wówczas pewność, iż spełniają one rygorystyczne normy i nie zawierają toksycznych substancji. Niestety, w krajach azjatyckich, do których przeniosło się wiele koncernów, nie zawsze przestrzega się  zasad bezpieczeństwa.  Potwierdza to katastrofa, do której w ostatnich dniach doszło w jednym z chińskich okręgów przemysłowych. W mediach coraz częściej pojawiają się głosy, że można by jej uniknąć, gdyby w Chinach korupcja urzędników odpowiedzialnych za kontrolę fabryk nie była tak powszechnym zjawiskiem.

Przyczyny zachorowania na raka są bardzo złożone, nie każdemu spawaczowi przyjdzie zmagać się z nowotworem płuc.  Medycyna zna również przypadki palaczy, którzy w dobrym zdrowiu dożywają późnej starości.  Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować ze swojego życia czynniki ryzyka.

Irmina