Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jaki sport wybrać? Warto bliżej przyjrzeć się marszowi nordyckiemu, czyli Nordic Walking.

Co to jest Nordic Walking?

To technika marszu, która przybyła do nas prosto z chłodnych krajów skandynawskich. Podczas ruchu wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane kije, dzięki którym zaangażowane zostaje znacznie więcej partii mięśni, niż w przypadku zwykłego marszu, a nawet biegania. Pracują mięśnie ramion i rąk, barków, klatki piersiowej oraz brzucha. Kije dodatkowo odciążają stawy, co sprzyja uprawianiu tego sportu przez osoby z nadwagą, problemami z kręgosłupem i stawami oraz o słabej kondycji.

Skąd się wzięły kije?

Nordic Walking nie jest dziełem przypadku – to wynik wieloletnich badań Finów, którzy próbowali opracować specjalny trening dla sportowców uprawiających biegi narciarskie w lecie. Trening miał angażować nawet 90% mięśni. Dzięki zamianie kijów narciarskich na specjalne, lekkie i antywstrząsowe, udało się stworzyć zupełnie nowe techniki marszu. Nordic Walking, jako oficjalna dyscyplina sportowa, został zarejestrowany w 1997 roku. Od tamtej pory podbił już wiele europejskich państw, a od niedawna coraz większą popularnością cieszy się też w Polsce.