Ach, te dzieciaki! Rodzina

Moje dziecko chce zrobić tatuaż

Twoje dziecko dorasta, podąża za modą, buntuje się, chce w jakiś sposób wyrazić swoją niezależność. Wpada na pomysł zrobienia tatuażu. Czy to tylko kaprys nastolatka? Co powinnaś wiedzieć na temat tatuowania?

Twoje dziecko dorasta, podąża za modą, buntuje się, chce w jakiś sposób wyrazić swoją niezależność. Wpada na pomysł zrobienia tatuażu. Czy to tylko kaprys nastolatka? Co powinnaś wiedzieć na temat tatuowania?

Jak rozmawiać o tatuażu z dzieckiem?

Przede wszystkim trzeba do sprawy podejść spokojnie i rzeczowo. Być może Twoja pociecha przechodzi właśnie ciężki okres dojrzewania i buntu. Próbuje wyznaczyć swoje granice, znaleźć swój styl, zaimponować znajomym, przez co może wpaść w kłopoty. Prawdopodobnie Twój zdecydowany sprzeciw sprowokuje kłótnię lub sprawi, że nastolatek będzie szukał innych sposobów na zrobienie tatuażu – podrzędny salon albo domowej roboty maszynka do tatuowania to najprostsza droga do zakażenia i chorób skóry.

Najlepsze wyjście to rzeczowa dyskusja na argumenty. Poznaj racje swojego dziecka i przedstaw mu swoje obawy. Zapytaj dlaczego chce zrobić tatuaż, co widzi w tym atrakcyjnego, czy zna wszystkie zagrożenia?

Co musisz wiedzieć o tatuażu?

W renomowanych salonach tatuaż może zrobić sobie już szesnastolatek, pod warunkiem, że ma podpisaną zgodę przez rodziców i jeden z opiekunów jest obecny podczas zabiegu. W takich salonach używa się sprzętu jednorazowego użytku, dba o czystość i dezynfekuje narzędzia. Ryzyko złapania jakiejkolwiek choroby skóry jest bardzo niewielkie.

Niestety, jest też wiele podrzędnych salonów, gdzie robi się tatuaże niemal domowymi warunkami, bez poszanowania zasad higieny. To właśnie tam najczęściej można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby lub dostać zakażenia skóry. Przeważnie tam też najłatwiej zrobić tatuaż bez zgody opiekuna. To bardzo ważne, by Twoje dziecko zdawało sobie sprawę ze wszystkich zagrożeń.

Tatuaż to sprawa na całe życie. Jego zrobienie jest bardzo bolesne, z kolei usunięcie jest bardzo drogie i wymaga interwencji chirurgicznej, po której i tak zostają blizny. Decyzja o zrobieniu tatuażu nie może być podyktowana modą, kaprysem czy chęcią postawienia na swoim. Musi być przemyślana i mądra, dlatego od zachcianki do wykonania warto poczekać przynajmniej kilka miesięcy – by sprawdzić, czy to naprawdę jest to.

Tatuaż na próbę – kompromis pokoleń

Jeśli Twoje dziecko jest zafascynowane ozdabianiem ciała, możesz zaproponować mu mały kompromis. Tatuaż wykonany henną utrzymuje się na ciele około dwóch tygodni. Bardzo łatwo odnowić wzór, a dodatkowo można go zrobić nawet samodzielnie lub z pomocą znajomego. Wystarczy pasta z henny, przyrząd do jej nakładania oraz wzór. W ten sposób Twoja pociecha może sprawdzić, jak będzie się czuła z tatuażem na ciele i czy po kilku tygodniach jej się to nie znudzi. Dodatkowo może zmieniać wzory i ćwiczyć tworzenie własnych kompozycji.

Jeśli tatuaże i zdobienie ciała to naprawdę żywioł Twojego nastoletniego dziecka, być może dzięki temu odkryje swoje powołanie, artystyczne zdolności.

Nie warto stawiać zakazów i nakazów. Lepiej wykazać się otwartością i wiedzą na dany temat. To z pewnością zaimponuje młodej osobie i sprawi, że dzięki rozmowie poznasz lepiej jej poglądy.

Komentarze (4)

eve

6 lat temu

wiesz droga Mindi teraz duzo oglasza sie studiow gdzie bezbolesnie laserem usuwaja tatuaz moze Twoj tato zdecydowalby sie i skorzystal z takiej uslugi ,coz za bledy mlodosci placimy czasem cale zycie .

Mindi

7 lat temu

Oby mnie to nie spotkało i aby moje dziecko nie miało ochoty na tatuaż. Nigdy takiej zgody nie udzieliłabym, wydaje mi się to kaleczenie ciała. Mój tato mial tatuaż zrobiony w wojsku i potem całe życie nosił długie rękawy bo się wstydził. Tatuaż ma czasami dość ładny wygląd ale potem jak taka starsza osoba się pokaże z jakimś wymyślnym wzorem?

pati25

7 lat temu

Tatuaż to powinna być przemyślana sprawa.Spokojnie rodzice powinni porozmawiać o wszelkich zagrożeniach.Wytłumaczyć

eve

7 lat temu

nie polecam,moj siostrzeniec zrobil zmywalny tatuaz na wczasach, taki wakacyjny, i wdala sie infekcja ,konieczne bylo leczenie antybiotykiem

Zostaw komentarz