Fitness

Nordic Walking – marsz z kijkami

Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jaki sport wybrać? Warto bliżej przyjrzeć się marszowi nordyckiemu, czyli Nordic Walking.

Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jaki sport wybrać? Warto bliżej przyjrzeć się marszowi nordyckiemu, czyli Nordic Walking.

Co to jest Nordic Walking?

To technika marszu, która przybyła do nas prosto z chłodnych krajów skandynawskich. Podczas ruchu wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane kije, dzięki którym zaangażowane zostaje znacznie więcej partii mięśni, niż w przypadku zwykłego marszu, a nawet biegania. Pracują mięśnie ramion i rąk, barków, klatki piersiowej oraz brzucha. Kije dodatkowo odciążają stawy, co sprzyja uprawianiu tego sportu przez osoby z nadwagą, problemami z kręgosłupem i stawami oraz o słabej kondycji.

Skąd się wzięły kije?

Nordic Walking nie jest dziełem przypadku – to wynik wieloletnich badań Finów, którzy próbowali opracować specjalny trening dla sportowców uprawiających biegi narciarskie w lecie. Trening miał angażować nawet 90% mięśni. Dzięki zamianie kijów narciarskich na specjalne, lekkie i antywstrząsowe, udało się stworzyć zupełnie nowe techniki marszu. Nordic Walking, jako oficjalna dyscyplina sportowa, został zarejestrowany w 1997 roku. Od tamtej pory podbił już wiele europejskich państw, a od niedawna coraz większą popularnością cieszy się też w Polsce.

Dla kogo marsz nordycki?

Przyjęło się uważać, że Nordic Walking to rehabilitacyjne spacerki z kijkami dla starszych osób. Tymczasem marsz nordycki, ze względu na swoją uniwersalność, jest sposobem na rekreację dla każdego. Ludziom starszym pomaga utrzymać sprawność ruchową i zachować dobre zdrowie, jednocześnie odciążając stawy i pomagając zwalczyć bóle kręgosłupa. Ale Nordic Walking to także świetny sport dla tych, którzy chcą zachować dobrą kondycję albo schudnąć. Może być uprawiany na wiele sposobów – zarówno w formie lekkich spacerów, tradycyjnego marszu, jak i bardziej wyczynowego biegu z kijami. Chodząc z kijami usprawniamy układ krążenia, zwiększamy spalanie kalorii o 20% (w porównaniu do zwykłego marszu) i angażujemy niemal wszystkie mięśnie naszego ciała.

Jak chodzić z kijkami?

Wystarczy jednorazowy zakup specjalnych kijów do Nordic Walkingu i właściwie można zaczynać. Sprzęt najlepiej kupić w sklepie sportowym, doradzając się wykwalifikowanego pracownika, który pomoże dobrać odpowiednią wysokość kijków. Na pierwszy nordycki marsz warto wybrać się z instruktorem lub znaleźć w okolicy aktywną grupę. W Nordic Walkingu bardzo ważna jest prawidłowa technika, która uaktywni wszystkie mięśnie i nie dopuści do powstania kontuzji. Nauka marszu z kijkami nie jest jednak trudna – wystarczy kilka lekcji pod okiem instruktora, by z powodzeniem kontynuować samodzielne treningi. Jednak w przypadku tego sportu, maszerowanie w grupie sprawia najwięcej radości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *