Czy wiesz, że co trzecia kobieta boryka się z nietrzymaniem moczu? Jeśli boisz się, że ta choroba zaatakuje ciebie, zapoznaj się z niniejszym artykułem. Nie taki diabeł straszny jak malują!
Inkontynencja wciąż stanowi temat tabu. Panie, zupełnie niepotrzebnie, wstydzą się swoich dolegliwości. Czy cierpiąc z powodu nawracającego zapalenia zatok ukrywamy problem przed światem? Specjaliści zgodnie twierdzą, iż postawienie diagnozy pozwala rozpocząć skuteczne leczenie i tym samym znacząco poprawić jakość życia chorych. Jeśli zauważyłaś u siebie niekontrolowany wyciek moczu, czym prędzej zapisz się na wizytę do specjalisty.
Nietrzymanie moczu – leczenie
Wbrew pozorom walka z inkontynencją nie musi wiązać się z interwencją chirurgiczną, po skalpel sięga się w ostateczności. Specjalista wybierając metodę leczenia, uwzględnia rodzaj nietrzymania moczu oraz jego przyczynę. Wśród czynników sprzyjających NTM wymienia się stres, poród, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, udar mózgu, syndrom jelita drażliwego, przebyte operacje oraz niektóre leki. Jeśli chcemy rozpocząć skuteczne leczenie, musimy ustalić źródło dolegliwości. Nie możemy tego zrobić na własną rękę, niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Czasem walka z inkontynencją przybiera formę kuracji farmakologicznej, lekarz przepisuje leki, które pozwalają odzyskać kontrolę nad procesem oddawania moczu. Jeśli medykamenty zawodzą, specjalista może skierować nas na operację. Interwencja chirurgiczna przynosi świetne rezultaty u osób dotkniętych wysiłkową postacią NTM. Zabiegi poleca się kobietom, które mają za sobą poród, ponieważ ten sprzyja rozciąganiu mięśni dna miednicy. Po wydaniu dziecka na świat panie często skarżą się na spadek napięcia pochwy, co z kolei przekłada się na mniejszą satysfakcję seksualną. Kobiety, które zaobserwują u siebie niepokojące objawy, powinny zasięgnąć opinii lekarza. Specjalista oceni, czy konieczna jest interwencja chirurgiczna, czy wystarczą ćwiczenia mięśni Kegla.
Łatwy dostęp do toalety
Osoby, u których niespodziewanie pojawia się potrzeba skorzystania z toalety, powinny tak wybierać miejsca spotkań, aby mieć łatwy dostęp do sanitariów. Jeśli umawiamy się z przyjaciółką, zaprośmy ją do sprawdzonej kawiarni, unikajmy parków oddalonych od galerii handlowych i miejskich szaletów. Świadomość, iż w razie potrzeby możemy skorzystać z toalety, zapewnia nam komfort. W związku z tym, iż obcisłe rurki zapinane na guziki, trudno zdjąć w ciągu kilku sekund, wybieraj luźne stroje. Kobiety, które borykają się z nietrzymaniem moczu, z pewnością docenią spódnice i sukienki.
Specjaliści polecają również trening pęcherza, zanim do niego przystąpisz, załóż dziennik mikcji. Opisuj w nim każdą wizytę w toalecie (data, godzina, okoliczności). Jeśli zauważysz, że odwiedzasz toaletę 10 razy dziennie, postaw sobie cel, aby zmniejszyć liczbę wizyt do 9. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, wystarczy dokładnie przeanalizować zapiski z dzienniczka. Jeśli ok. 14:00 rozpoczyna się toaletowy maraton, zastanów się, czy częste wizyty w łazience nie są podyktowane zmęczeniem. Gdy praca staje się nużąca, z niecierpliwością spoglądamy na zegarek i szukamy sposobów na zabicie czasu.