Każdy człowiek doświadczył problemów z koncentracją. Czasem nie potrafimy skupić się na lekturze krótkiego artykułu, choć ten nie porusza zagadnień z zakresu fizyki jądrowej. Za utrudnienia w przyswajaniu wiedzy często obwiniamy hałas. Czy tak jest w rzeczywistości?

Nasz mózg jest zalewany wieloma informacjami. Niestety, nie potrafimy wykorzystać wszystkich danych, z którymi mamy do czynienia. System poznawczy wybiera sygnały, które następnie ulegają przekształceniu. Nadmiar bodźców zewnętrznych stanowi zagrożenia dla mózgu, toteż ewolucja wyposażyła nas w mechanizmy odpowiadające za filtrację. Różne czynniki mogą przyczynić się do problemów z percepcją. Na szczęście istnieją sposoby, które poprawiają pamięć i koncentrację.

Jedz orzechy włoskie

Wiele osób unika tych smakołyków, obawiając się zbędnych kilogramów. Wbrew obiegowej opinii orzechy nie szkodzą naszej sylwetce. Wprawdzie charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym, ale jednocześnie dostarczają organizmowi cennych substancji odżywczych. Pod względem zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 orzechy włoskie mogą rywalizować z rybami. Te dobroczynne substancje obniżają poziom cholesterolu i tym samym zapobiegają miażdżycy. W związku z tym, iż orzechy zawierają fosfor, który wpływa korzystnie na pracę mózgu, nie może zabraknąć ich w diecie uczniów i osób skarżących się na problemy z koncentracją.

Pamiętaj o lecytynie

Efektywność naszej nauki, mierzona ilością zapamiętanych informacji, zależy od ilości połączeń między komórkami nerwowymi, jakie powstają w obrębie mózgu. U osób, które osiągają świetne wyniki na egzaminach, liczba powiązań między neuronami jest duża. Lecytyna ułatwia proces zapamiętywania, ponieważ dostarcza substancji, które umożliwiają powstanie połączeń.

Lecytyna zwiększa przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Podczas rozkładu lecytyny powstaje cholina, czyli związek stymulujący pracę mózgu. W okresie nasilonego wysiłku intelektualnego zaleca się przyjmowanie się suplementów diety. Te specyfiki swoje dobroczynne działanie zawdzięczają lecytynie.