Psychologia

Jak zyskać sympatię współpracowników?

Myśl o poniedziałkowym poranku napawa nas strachem. Świadomość, iż weekend powoli dobiega końca, stanowi źródło frustracji. Naukowcy udowodnili, że osoby, które mają dobre relacje z współpracownikami, w mniejszym stopniu stresują się obowiązkami zawodowymi.

Myśl o poniedziałkowym poranku napawa nas strachem. Świadomość, iż weekend powoli dobiega końca, stanowi źródło frustracji. Naukowcy udowodnili, że osoby, które mają dobre relacje z współpracownikami, w mniejszym stopniu stresują się obowiązkami zawodowymi.

Myśl o poniedziałkowym poranku napawa nas strachem. Świadomość, iż weekend powoli dobiega końca, stanowi źródło frustracji. Naukowcy udowodnili, że osoby, które mają dobre relacje z współpracownikami, w mniejszym stopniu stresują się obowiązkami zawodowymi.

W firmie spotykają się różne osobowości. Każdy z nas ma inny charakter, toteż nietrudno o nieporozumienia i konflikty. Choć nie istnieją zespoły idealne, warto zadbać o dobrą atmosferę w pracy. To właśnie ona wpływa na naszą wydajność i kreatywność. Osoby, które czują się nieswojo w towarzystwie koleżanki, z którą dzielą pokój, często koncentrują się na negatywnych emocjach.

Atmosfera w pracy

Polacy przykładają ogromną wagę do warunków, w jakich pracują. Świadomość, iż wszyscy patrzą na siebie wilkiem, wpływa negatywnie na nasze dojrzalakobieta.pl i samopoczucie. Częściej zgadzamy się na gorsze warunki finansowe niż nieprzyjazną atmosferę.

Zaraźliwe emocje

Każdy z nas może zmienić nastawienie kolegów do swojej osoby. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż emocje bywają zaraźliwe. Jeśli chcemy pracować w życzliwej atmosferze, powinniśmy stosować się do kilku zasad. Wyznawcy religii Wschodu uważają, że powraca do nas taka energia, jaką wysyłamy.

Sympatia współpracowników

Osoby, które traktują innych z sympatią, łatwo zjednują sobie ludzi. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie musimy lubić wszystkich współpracowników. Wystarczy, że nasze relacje będą poprawne. Podczas śniadania warto porozmawiać z osobami, z którymi dzielimy pokój. Dyskusje na tematy pozazawodowe pozwalają nam lepiej poznać drugiego człowieka. Może się okazać, iż nielubiana koleżanka wcale nie jest zamknięta w sobie.

Wyrozumiałość kluczem do sukcesu

Warto popracować nad wyrozumiałością. Nie złośćmy się, gdy koleżanka z pokoju odbiera telefon od kilkuletniego dziecka. Powróćmy do wydarzeń sprzed tygodnia. Czy pamiętamy jeszcze o 15-minutowej rozmowie z mężem, który nie potrafił znaleźć proszku do prania? Nikt z nas nie jest ideałem. Każdemu zdarzają się drobne potknięcia. Wytykając komuś błędy, musimy liczyć się z tym, że druga strona nie pozostanie nam dłużna.

Lojalność

W relacjach międzyludzkich ogromną rolę odgrywa lojalność. Osoby, które potrafią wstrzymać się od komentowania cudzego życia, cieszą się sympatią i szacunkiem. Na ogół unikamy ludzi, którzy zajmują się plotkami. Nikt z nas nie chce zostać bohaterem biurowych opowieści. Na terenie firmy unikajmy rozmów o problemach rodzinnych, finansowych itp. Nigdy nie wiemy, kto przypadkiem stanie się świadkiem naszych opowieści.

Empatia

Traktujmy kolegów z zespołu jak znajomych, którym chętnie niesiemy pomoc w potrzebie. Pamiętajmy, że gramy do jednej bramki. Kiedy widzimy, że koleżanka tonie w papierach, zaproponujmy wsparcie. Jeśli ona nie wywiąże się z zadania, ucierpi wspólny projekt. Osoby, których mocną stroną jest empatia, cieszą się sympatią otoczenia. Pomagając innym, możemy liczyć na rewanż.

Szczerość

W firmie należy zachowywać się profesjonalnie. Nie traktujmy biura jak ringu, na którym można wyładować negatywne emocje. Zostawienie problemów przed drzwiami przedsiębiorstwa, w którym pracujemy, stanowi nie lada wyzwanie. Trudno zapomnieć o problemach finansowych, uzależnieniu męża czy rozbisurmanionym dziecku. W podbramkowych sytuacjach możemy poprosić kolegów o wyrozumiałość, nie wdając się w szczegóły. Każdy z nas zmaga się z przeciwnościami losu, toteż powinnyśmy spotkać się ze zrozumieniem.

Opanowanie

Wielu osobom, w tym pracownikom wyższego szczebla, panowanie nad emocjami nastręcza trudności. Jeśli czujemy, że za chwilę nastąpi wybuch, wyjdźmy do łazienki. Weźmy kilka głębokich oddechów. Świetne rezultaty przynosi też umieszczenie nadgarstków pod strumieniem chłodnej wody. Gdy uznamy, że emocje uległy ostudzeniu, możemy wrócić do biura i odnieść się do zaistniałego problemu w sposób merytoryczny. Pamiętajmy, że atak personalny nie prowadzi do niczego dobrego. Sprawia, iż człowiek, do którego kierujemy pretensje, zamyka się w sobie i staje się głuchy na nasze argumenty.

Asertywność

Osoby, które są asertywne, rzadziej zmagają się z problemami na niwie zawodowej. Niektórzy uważają, że biorąc na swoje barki kolejne zobowiązania, zaskarbią sobie szacunek szefa. W rzeczywistości osoba, która nie potrafi powiedzieć „dość”, żyje w permanentnym stresie. Pamiętajmy, że doba trwa 24 godziny, z czego 8 spędzamy w pracy. Nie możemy przeskoczyć pewnych ograniczeń.

Nie przejmujmy się, gdy nasze starania nie przynoszą pożądanych rezultatów. W firmie spotykają się ludzie, którzy różnią się spojrzeniem na życie. Nie każdy musi nas lubić. Wystarczy, że potrafi z nami współpracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *