Kleszcze i żmije to nie jedyne zagrożenia, jakie można spotkać w lesie. Aby wycieczka do lasu była przyjemnością warto wiedzieć, co możne się w nim kryć i dobrze się do tego przygotować.

Owady – niebezpieczne w polskich lasach

Polskie lasy są z reguły bardzo bezpieczne. Mimo wszystko czają się w nich na przykład różne owady, które zaniepokojone potrafią zaatakować człowieka. Trzmiele mogą budować swoje gniazda w ziemi, więc nietrudno nadepnąć na nie podczas spaceru, jeśli nie trzymamy się wyznaczonych ścieżek. Osy, pszczoły i szerszenie także lubią zakładać gniazda w lasach. Jeśli zobaczymy na gałęzi zawieszone coś w rodzaju szarego worka lub piłki, a wokół tego krążące owady – nie wolno tego dotykać czy zrzucać na ziemię. Rój atakuje bardzo szybko, a skutki tego mogą być bardzo niebezpieczne nawet dla życia. Warto uważać także na mrówki. Choć są potencjalnie niegroźne ich ugryzienia mogą wywołać objawy wstrząsu anafilaktycznego u osób, które są uczulone na jad mrówek.

Trujące rośliny – zmora polskich lasów

Co roku w szpitalach ląduje kilkaset osób, które są ofiarą pięknie wyglądających grzybów lub owoców leśnych tak naprawdę nie nadających się do spożycia. Aby cieszyć się tym, co daje nam las, należy się na tym naprawdę dobrze znać. Przez niewiedzę można zatruć siebie i najbliższych. Dotyczy to zwłaszcza grzybiarzy, którzy wchodzą do lasu raz na jakiś czas i zielarek, które idą do lasu z książką, w nadziei na uzbieranie drogocennych ziół. Spacerując po lesie najlepiej ograniczyć swój kontakt z naturą – niektóre rośliny są silnie toksyczne i choć wyglądają niewinnie wystarczy dotknięcie, by oparzyć skórę lub wywołać inne, nieprzyjemne objawy zatrucia.

Dzikie zwierzęta

W lesie z reguły najbardziej boimy się wilków i niedźwiedzi. Jednak paradoksalnie te dzikie zwierzęta wyrządzają najmniej szkody turystom. Jeśli nie są niepokojone i nie wejdzie się na ich teren nie będą wchodzić w drogę ludziom. Bardziej niebezpieczne mogą się okazać na przykład spłoszone dziki czy sarny, które mogą nawet stratować ludzi podczas ucieczki. Warto poruszać się tylko po leśnych drogach i ścieżkach oraz wyznaczonych szlakach, zachowując się przy tym spokojnie.