Fitness
Na co uważać latem w lesie? Cz. 2
Kleszcze i żmije to nie jedyne zagrożenia, jakie można spotkać w lesie. Aby wycieczka do lasu była przyjemnością warto wiedzieć, co możne się w nim kryć i dobrze się do tego przygotować.
Kleszcze i żmije to nie jedyne zagrożenia, jakie można spotkać w lesie. Aby wycieczka do lasu była przyjemnością warto wiedzieć, co możne się w nim kryć i dobrze się do tego przygotować.
Owady – niebezpieczne w polskich lasach
Polskie lasy są z reguły bardzo bezpieczne. Mimo wszystko czają się w nich na przykład różne owady, które zaniepokojone potrafią zaatakować człowieka. Trzmiele mogą budować swoje gniazda w ziemi, więc nietrudno nadepnąć na nie podczas spaceru, jeśli nie trzymamy się wyznaczonych ścieżek. Osy, pszczoły i szerszenie także lubią zakładać gniazda w lasach. Jeśli zobaczymy na gałęzi zawieszone coś w rodzaju szarego worka lub piłki, a wokół tego krążące owady – nie wolno tego dotykać czy zrzucać na ziemię. Rój atakuje bardzo szybko, a skutki tego mogą być bardzo niebezpieczne nawet dla życia. Warto uważać także na mrówki. Choć są potencjalnie niegroźne ich ugryzienia mogą wywołać objawy wstrząsu anafilaktycznego u osób, które są uczulone na jad mrówek.
Trujące rośliny – zmora polskich lasów
Co roku w szpitalach ląduje kilkaset osób, które są ofiarą pięknie wyglądających grzybów lub owoców leśnych tak naprawdę nie nadających się do spożycia. Aby cieszyć się tym, co daje nam las, należy się na tym naprawdę dobrze znać. Przez niewiedzę można zatruć siebie i najbliższych. Dotyczy to zwłaszcza grzybiarzy, którzy wchodzą do lasu raz na jakiś czas i zielarek, które idą do lasu z książką, w nadziei na uzbieranie drogocennych ziół. Spacerując po lesie najlepiej ograniczyć swój kontakt z naturą – niektóre rośliny są silnie toksyczne i choć wyglądają niewinnie wystarczy dotknięcie, by oparzyć skórę lub wywołać inne, nieprzyjemne objawy zatrucia.
Dzikie zwierzęta
W lesie z reguły najbardziej boimy się wilków i niedźwiedzi. Jednak paradoksalnie te dzikie zwierzęta wyrządzają najmniej szkody turystom. Jeśli nie są niepokojone i nie wejdzie się na ich teren nie będą wchodzić w drogę ludziom. Bardziej niebezpieczne mogą się okazać na przykład spłoszone dziki czy sarny, które mogą nawet stratować ludzi podczas ucieczki. Warto poruszać się tylko po leśnych drogach i ścieżkach oraz wyznaczonych szlakach, zachowując się przy tym spokojnie.
Prawdziwym niebezpieczeństwem mogą się okazać zdziczałe psy, które nie boją się ludzi i mogą być agresywne a także zwierzęta zarażone wścieklizną. W lesie nie wolno dotykać nawet małych i słodkich wiewiórek. Jeśli jakieś spotkane po drodze zwierzęta zachowują się dziwnie trzeba powiadomić o tym służby leśne.
Tak naprawdę w lesie bardzo groźny dla człowieka może być też drugi człowiek. Schodząc ze szlaku należy uważać na wszelkiego rodzaju pułapki na zwierzęta i wnyki, które zostawiają kłusownicy.
Chcesz poznać inne zagrożenia?
Zapraszamy do poprzedniej części artykułu:
Na co uważać latem w lesie? Cz. 1.
Monika Witczak
« Gatta – rajstopy z klasą
pati25
8 lat temu
Tak.Barszcz Sosnowskiego potocznie „zemsta Stalina”, to groźna dla ludzi roślina, powodująca przede wszystkim oparzenia skóry, ale w określonych sytuacjach mogąca przyczynić się nawet do śmierci osoby, która miała z nią kontakt.
eve
8 lat temu
barszcz sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roslina wywolujaca nawet smeirtelne poparzenia zwlaszcza w reakcji ze swiatlem jest fotochemiczna i niestety bardzo ciezko paskudztow wyplenic bo odrasta
pati25
8 lat temu
W lesie czeka na nas wiele niebezpieczeństw.Nawet nie zdajemy sobie sprawy.Ostatnio głośno było o trującej roślinie Barszcz Sosnowskiego.Uważajmy,wybierając się do lasu
eve
8 lat temu
moj tato dlugie lata polowal las zna bardzo dobrze i w lesie czuje sie przy nim bezpiecznie