Stało się! Twoja dorosła już pociecha dzięki waszym wspólnym, wieloletnim wysiłkom oraz staraniom dostała się na wymarzone studia. Pomimo początkowej euforii nagle przestałaś się cieszyć tą informacją.

Przez wiele lat wraz z mężem staraliście się jak najlepiej wykształcić swoje dziecko, aby zapewnić mu jak najlepszy start w dorosłość. Teraz obserwujesz jak pakuje ostatnie drobiazgi do kartonowych pudeł, by już wkrótce opuścić dom rodzinny na najbliższe kilka miesięcy roku akademickiego. Jak poradzić sobie z poczuciem pustki?

Poświęć czas partnerowi

Zapewne ciężko będzie ci poradzić sobie z brakiem obecności syna czy córki w domu. Zwłaszcza jeśli byli jedynakami. Nie jest to jednak niemożliwe. Do wszystkiego da się przyzwyczaić. Potrzeba tylko trochę czasu. A nie zaprzeczysz, że teraz masz go w nadmiarze. Być może wręcz nie wiesz co ze sobą zrobić. Poświęć czas sobie i mężowi. Kiedy dzieci wyfruwają z rodzinnego gniazda zauważamy jak bardzo mijaliśmy się przez kilka ostatnich lat całą uwagę skupiając na rzeczach bardziej przyjemnych – a nie na naszej relacji. Teraz nadszedł czas, aby nieco ją odświeżyć. Spędzacie wspólnie więcej czasu, spacerujcie i rozmawiajcie. Po czasie z pewnością na nowo zbliżycie się do siebie.

Powrót do zainteresowań

Miałaś kiedyś pasję lub hobby, któremu z chęcią poświęcałaś czas. Proza życia codziennego jednak sprawiła, że musiałaś porzucić ulubione zajęcie. Czy to nie idealny moment by znów wrócić do robienia tego co kochasz? A może są takie rzeczy w twoim życiu, których zawsze chciałaś spróbować, jednak zawsze brakowało ci odwagi lub czasu? Doskonale! Choć twoje dziecko było już dorosłą osobą, to jednak absorbowało większość twojego czasu. Teraz, kiedy nie mieszkacie pod wspólnym dachem nie musisz zastanawiać się: „co ono sobie o mnie pomyśli?”. Jeśli chciałaś spróbować tańca brzucha – zapisz się na niego. Marzyła Ci się nauka hiszpańskiego? Albo samotna wycieczka autostopem nad morze? Teraz nadszedł czas na realizację twoich potrzeb.

Dlaczego tak istotne jest skupienie się na swoich potrzebach. Po pierwsze, zauważysz jak surowa byłaś dla siebie przez te wszystkie lata. Bardzo możliwe, że zmienisz swój sposób patrzenia na świat oraz zaczniesz spostrzegać pomijane do tej pory uroki życia. Po drugie, jeśli nie skupisz się bardziej na sobie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że staniesz się zamęczającą swoje dziecko „męczennicą”.