Zdrowie

Materace a pozycja spania. Najlepsze wskazówki

Materace a pozycja spania

Materace a pozycja spania. Najlepsze wskazówki i porady dotyczące wyboru najlepszego materaca i ułożenia ciała podczas snu. Zapraszamy do artykułu!

Często zdarzają Ci się nieprzespane noce? Wydaje Ci się że próbowałeś już wszystkiego? Zazwyczaj  walkę z bezsennością zaczynamy od wyłączenia światła, zasłonięcia rolet czy wyłączenia telefonu lub telewizora na grubo kilka godzin przed spaniem. Jeżeli nadal miewamy wyżej opisany problem zgłaszamy się do specjalisty. A może wystarczy zmienić pozycję, w jakiej śpimy lub materac na jakim leżymy? Często zmiana pozycji snu lub modelu materaca pozwala w końcu zasypiać jak niemowlę.

1. Najlepsza pozycja do spania – wybierz odpowiednią dla siebie

Najlepsza pozycja do spania - wybierz odpowiednią dla siebie

Jak powinno się spać? Spanie na boku

Już od wielu lat medycyna Dalekiego Wschodu zwraca szczególną uwagę na właściwą pozycję spania – ludzie powinni spać na lewym boku. Współczesne badania a także opinie ekspertów z dziedziczny medycyny naturalnej, między innymi doktora Johna Doulliarda potwierdzają, że spanie na lewym boku przynosi same korzyści. Jak wygląda prawidłowa pozycja snu o której mowa wyżej i na którym boku spać?

Spanie na lewym boku z lekko podkurczonymi nogami (nie za wysoko) to najzdrowsza pozycja. Warto włożyć też poduszkę między kolana, żeby uniknąć bólu pleców i kolan. Ręce należy trzymać przed sobą, lekko zgięte w łokciach.

Do spania na boku najlepiej jest dobrać materac dość miękki lub średnio twardy. Idealną propozycją będzie model Ergo którego pianka visco wraz z oddychającym lateksem sprawią, że twój sen znowu będzie czasem relaksu i odprężenia.

Spanie na plecach- czy warto?

Układanie się do snu na plecach sprawia, że kręgosłup pozostaje prosty. Ciśnienie wywierane na kręgi nie jest duże, dlatego taka pozycja pomaga niwelować bóle pleców i szyi. Jeszcze lepsze dla kręgosłupa jest spanie na twardym i równym podłożu – pozycja, w jakiej układają się plecy, jest optymalna, ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Spanie na plecach nie jest jednak dobrym wyborem dla osób cierpiących na bezdech senny i zmagających się z chrapaniem. W czasie leżenia podstawa języka cofa się w stronę gardła, co utrudnia oddychanie i może powodować chrapanie. Do spania na plecach najlepiej będzie poszukać materaca twardszego, który nie spowoduje efektu „zapadania”. Szukaj materacy twardych H3 i bardzo twardych H4.

Pozycja spania na brzuchu- najmniej zdrowe ułożenie ciała

Najgorsza pozycja, którą możemy wybrać do spania to pozycja na brzuchu. Takie ułożenie ciała ma niekorzystny wpływ na szyjny odcinek kręgosłupa. Twarz dociśnięta do poduszki będzie zmęczona i pomarszczona. Dodatkowo, zakrywając poduszką usta i nos, znacząco zmniejszymy poziom tlenu docierający do naszego ciała. Przez to o wiele bardziej będziemy odczuwać skutki zmęczenia i braku odpoczynku.

2. Pozycja spania a dobór materaca

Zmęczenie można odczuwać nie tylko dlatego, że śpimy za krótko, ale również dlatego, że śpimy na złym materacu. Błędne koło związane ze spaniem powoduje, że nie wysypiamy się, bo śpimy na materacu który nie jest stworzony pod nasze preferencje, co z kolei powoduje zmęczenie. Warto zadbać o to by materac był dobrej jakości, w końcu spędzamy na nim średnio 1/3 swojego życia.

Pozycja spania a dobór materaca

Zacznijmy od rodzajów materaców. Materace kieszeniowe, lateksowe, sprężynowe czy piankowe to tylko niektóre z nich. Niestety nie ma prostego przepisu który wskaże Ci który materac wybrać. Istnieje jednak kilka porad, które pozwolą Ci wykluczyć te, które nie będą Ci odpowiadać.

Najważniejszą kwestią jest waga użytkownika. Zasada jest prosta- im cięższa osoba, tym bardziej materac musi być twardy. Poniżej zamieszczamy tabelę która pozwoli wam znaleźć odpowiednią twardość.

jak dobrać materac do masy ciała

Kolejną sprawą są własne preferencje. Nie każdemu odpowiada spanie na twardym podłożu a są też tacy, którzy nie cierpią miękkich materacy. Jeżeli preferujesz twardsze modele to wkładka kokosowa w materacu może być dla Ciebie idealna. Dodaje ona dodatkowe usztywnienie nie tworząc jednocześnie niewygodnie twardego legowiska. Jeśli zaś lubisz materace miękkie sprawdź te których głównym elementem wewnątrz jest pianka. Pamiętaj jednak, że twój kręgosłup w czasie spoczynku powinno być jak najprostszy więc wybieraj mądrze!

3. Dobry sen podstawą udanego dnia

Jak widzisz prawidłowa pozycja do spania, odpowiednio dobrany model materaca  kilka innych pomniejszych rzeczy takich jak odłożony w innym pokoju telefon to przepis na odpowiednio długie, przespane noce. Wstając rano wypoczęci mamy więcej energii w pracy, czy szkole. Wypróbuj nasze wskazówki a zapomnisz czym są nieprzespane noce.

Dobry sen podstawą udanego dnia

Komentarze (10)

afra

2 lata temu

Dobrze jest dobrać taki materac, aby móc na nim spać w swojej ulubionej pozycji.

jowita

2 lata temu

Zaintrygował mnie ten model Ergo:)

maddie

2 lata temu

Odkąd mamy lepszy materac, dużo lepiej się wysypiamy.

ilona

2 lata temu

Mam teraz dobry materac i widzę różnicę w komforcie snu. Polecam te nawierzchniowe.

emilke

2 lata temu

Nawet nie wiedziałam, że jest tyle różnych materacy do wyboru:)

emma

2 lata temu

Ja wolę miękkie materace, jestem dość lekka, więc mogę sobie na takie pozwolić:)

agathe

2 lata temu

Wiele kluczowych porad. W tym dotycząca grubości materaca. Warto uwzględnić te wszystkie aspekty przy wyborze materaca, aby służył nam przez lata:)

marita

2 lata temu

To prawda, jak się wyśpię, mam zdecydowanie lepsze nastawienie do życia.

jadzia

2 lata temu

Widzę, że powinnam mieć materac o grubości H1.

evunia

2 lata temu

Bardzo przydatne informacje nt. wyboru twardości materaca.

Zostaw komentarz