Porady Zdrowie

Leki i napoje, których nie należy łączyć

alkohol

Występują pewne połączenia, których należy unikać. Niektóre składniki zawarte w przyjmowanych przez nas lekach, w połączeniu z napojami mogą stworzyć niebezpieczną dla organizmu mieszankę.

Reakcje organizmu

Każdy, ludzki organizm jest inny i może różnie reagować na dane produkty – także leki. Dlatego istotna jest konsultacja z lekarzem oraz uważne czytanie ulotek dołączanych do farmaceutyków. Leki powinno popijać się wodą, która na pewno nie spowoduje żadnej szkodliwej reakcji w połączeniu ze środkami farmakologicznymi.

Niebezpieczne duety

Podczas kuracji farmakologicznej warto mieć na uwadze pewne napoje, których zdecydowanie nie należy łączyć z lekami. Skutki ich przyjmowania bywają bardzo groźne dla pracy naszego organizmu.
Sok z grejpfruta – stosowanie jego wraz z lekami może powodować niekorzystne interakcje. Cierpiący na bezsenność nie powinni pić go tuż przed snem. Sok ten wpływa rownież na powstawanie zaburzeń rytmu serca, więc osoby zmagające się z takimi problemami powinny go unikać . sok-z-grejpfruta
Kawa i herbata – napoje lubiane przez wszystkich. W trakcie spożywania tych płynów nie wolno zażywać preparatów zawierających żelazo. Takie zachowanie może działać niekorzystnie na czas trwania naszej terapii. Kofeina nasila także reakcje na niektóre preparaty.
Mleko – stosując niektóre antybiotyki pamiętajmy o unikaniu mleka. Takie połączenie może prowadzić do powikłać i zakażeń.
Alkohol – jest najbardziej niebezpieczny w połączeniu z lekami. Hamuje on wchłanianie wapnia i powoduje wzrost stężenia we krwi. Reakcje jakie zachodzą w naszym organizmie po jego spożyciu mogą doprowadzić do uszkodzeń wątroby a nawet do śpiączki.

Podczas terapii farmakologicznej należy pamiętać o tym, aby stosować się do zaleceń lekarza czy farmaceuty. Zanim przyjmiemy dany lek, warto sprawdzić z jakimi produktami nie należy go łączyć. Niektóre połączenia napojów i leków mogą nam bardzo zaszkodzić. Świadomość zagrożenia pozwoli uniknąć nam groźnych dla naszego zdrowia skutków.

Komentarze (2)

drobina

8 lat temu

Dawno, dawno temu popiłam jakiś antybiotyk mlekiem – masakra! Czułam się tak jak po wstrząsie anafilaktycznym, który miałam po penicylinie w wieku 16-tu lat. Na samo wspomnienie o tej mleczno – antybiotykowej mieszance dostaję gęsiej skórki. Od tamtej pory wszystkie lekarstwa popijam wodą – nawet kranówą .

Tess

8 lat temu

Zawsze wiedziałam, że nie pije się alkoholu gdy bierze się leki. Teraz z uwagą przeczytałam o napojach jakie są niewskazane i będę tego przestrzegała dla własnego zdrowia.

Zostaw komentarz