Często lekceważymy nadciśnienie i nie realizujemy recept. Nieprzyjmowanie leków nasila problem i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż połowa pacjentów z nadciśnieniem nie realizuje pierwszej recepty. Osoby, które wykupują leki, zazwyczaj robią to z dużym poślizgiem, tymczasem nieleczone nadciśnienie stanowi zagrożenie dla życia. Inną popularną praktyką jest zmniejszanie dawki medykamentów na własną rękę.

Nieregularne przyjmowanie leków

Udowodniono, że chętnie sięgamy po te leki, które łagodzą uciążliwe dolegliwości. W przypadku nadciśnienia nie odczuwamy bólu, toteż lekceważymy chorobę. Nie potrafimy ocenić, czy medykamenty przynoszą pożądane efekty, ponieważ nie widzimy rezultatów ich przyjmowania. W związku z tym, iż ryzyko powikłań wydaje się odległe, nie odczuwamy niepokoju. Wykazano, iż regularność w przyjmowaniu leków nie leży w ludzkiej naturze. Niektórzy astmatycy bez konsultacji z lekarzem odstawiają leki, które łagodzą dokuczliwe dolegliwości.

Leki na nadciśnienie

Na rynku można znaleźć wiele preparatów na nadciśnienie. W zależności od tego, z jakim mechanizmem działania mamy do czynienia, wyróżniamy kilka rodzajów leków. Wszystkie farmaceutyki równie skutecznie obniżają ciśnienie. Niektóre leki wykazują podwójne działanie. U osób w podeszłym wieku zazwyczaj gorzej funkcjonują nerki, toteż specjaliści często przepisują im moczopędne medykamenty. Lekarz, dobierając farmaceutyki, powinien uwzględnić wszystkie choroby, z którymi się zmagamy. Osoby, które borykają się z nadciśnieniem i chorobą wieńcową, powinny przyjmować beta-blokery. Warto pamiętać, iż tych leków nie należy stosować w przypadku astmy, ponieważ mogą nasilać objawy choroby.