Fitness

Kulturystyka kobiet

Muskularna sylwetka, doskonale wyrzeźbione mięśnie ciała – taki wizerunek zupełnie odbiega od delikatnej kobiecej natury. Dlaczego kobiety decydują się na uprawianie kulturystyki?

Muskularna sylwetka, doskonale wyrzeźbione mięśnie ciała – taki wizerunek zupełnie odbiega od delikatnej kobiecej natury. Dlaczego kobiety decydują się na uprawianie kulturystyki?

Czym jest kulturystyka?

Kulturystyka to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa (powstała na początku XX wieku). Rywalizacja w tym sporcie polega na wyrzeźbieniu jak najlepszej sylwetki ciała i ukształtowaniu masy mięśniowej. W zawodach ocenia się wygląd ciała zawodników – jakość mięśni, ich symetrię, proporcję partii ciała i umiejętność zaprezentowania się w określonych pozach.

Jednym z najsłynniejszych kulturystów był Arnold Schwarzenegger. W przeważającej wielkości kulturystyką zajmują się panowie. Kobieca kulturystyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jednocześnie wzbudza wiele kontrowersji.

Panie próbują dorównać mężczyznom, a nie jest to wcale takie proste.

Rzeźbienie ciała – tytaniczna praca?

Kobietom jest dużo trudniej nabrać masy mięśniowej. Wynika to z uwarunkowań genetycznych i hormonalnych. Kobieta z natury nie jest przystosowana do bycia silną. Za sprawą testosteronu mężczyzna w procesie dojrzewania zaczyna rosnąć, zwiększa się jego siła i przybywa mu tkanki mięśniowej.

Z kolei u kobiet działanie żeńskich hormonów – estrogenów – zupełnie nie sprzyja budowie masy mięśniowej. Powoduje za to odkładanie się tłuszczu i zatrzymywanie wody w organizmie.

Aby wyrzeźbić mięśnie kobiety muszą naprawdę bardzo ciężko pracować i wkładać w ćwiczenia ogromny wysiłek. Z tego też powodu zestaw ćwiczeń kulturystycznych dla pań różni się od tych przeznaczonych dla panów. Niestety rezultaty nigdy nie będą takie same, jak u mężczyzn.

Czy kulturystyka jest bezpieczna?

Dlaczego niektóre kulturystki osiągają mimo wszystko naprawdę zdumiewające rezultaty w budowaniu swojej masy mięśniowej? Profesjonalne zawodniczki nigdy nie osiągnęłyby takich wyników, gdyby nie sztuczne męskie hormony.

Nic więc dziwnego, że nadmiernie umięśnione kobiety zaczynają wyglądem przypominać mężczyzn. Zanika ich delikatna uroda, wąska talia, a nawet piersi.

Sam wygląd to jednak tylko część skutków ubocznych, które są efektem przyjmowania sterydów. Rozregulowanie układu hormonalnego pociąga za sobą nieodwracalne skutki, m.in. niepłodność. A jednak chęć wyrzeźbienia atletycznego ciała jest silniejsza, niż obawa przed sterydami.

Ćwiczenia siłowe dla kobiet

Nie wszystkie kobiety uprawiające kulturystykę chcą dorównać w muskulaturze mężczyznom. Większość z nich wybiera ćwiczenia siłowe by wzmocnić swoje ciało, poprawić kondycję fizyczną i zarysować mięśnie. Panie bardzo często zaczynają od ćwiczeń aerobowych i fitnessu. Chcą zrzucić wagę i wyrzeźbić swoją sylwetkę, a następnie odkrywają uroki chodzenia na siłownię.

Pod okiem doświadczonego trenera można nie tylko stracić zbędne kilogramy, ale też popracować nad wybranymi partiami ciała bez obawy o kontuzje i przetrenowanie.

Kulturystyka to nie tylko kobiety o męskiej, atletycznej sylwetce. To także zdrowy styl życia i treningi, które zapewniają szczupłą sylwetkę i doskonałą kondycję.

Komentarze

ewalub

7 lat temu

Nie podoba mi się ten sport.

Zostaw komentarz