Muskularna sylwetka, doskonale wyrzeźbione mięśnie ciała – taki wizerunek zupełnie odbiega od delikatnej kobiecej natury. Dlaczego kobiety decydują się na uprawianie kulturystyki?

Czym jest kulturystyka?

Kulturystyka to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa (powstała na początku XX wieku). Rywalizacja w tym sporcie polega na wyrzeźbieniu jak najlepszej sylwetki ciała i ukształtowaniu masy mięśniowej. W zawodach ocenia się wygląd ciała zawodników – jakość mięśni, ich symetrię, proporcję partii ciała i umiejętność zaprezentowania się w określonych pozach.

Jednym z najsłynniejszych kulturystów był Arnold Schwarzenegger. W przeważającej wielkości kulturystyką zajmują się panowie. Kobieca kulturystyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jednocześnie wzbudza wiele kontrowersji.

Panie próbują dorównać mężczyznom, a nie jest to wcale takie proste.

Rzeźbienie ciała – tytaniczna praca?

Kobietom jest dużo trudniej nabrać masy mięśniowej. Wynika to z uwarunkowań genetycznych i hormonalnych. Kobieta z natury nie jest przystosowana do bycia silną. Za sprawą testosteronu mężczyzna w procesie dojrzewania zaczyna rosnąć, zwiększa się jego siła i przybywa mu tkanki mięśniowej.