Tytoń, niezależnie od tego, czy znajduje się w papierosie, czy w fajce, zawiera bardzo groźne substancje. Palenie papierosów przynosi znacznie więcej negatywnych skutków niż to się może wydawać

Papieros to trucizna

Papierosy zawierają różne substancje toksyczne i rakotwórcze, które współdziałają ze sobą i konsekwentnie wyniszczają organizm człowieka. Dym tytoniowy składa się m.in. z azotu, dwutlenku węgla, tlenku węgla, formaldehydu, tlenków azotu, tlenków amoniaku, taru (czyli ciał smołowatych), w którym są pierwiastki radioaktywne, substancje drażniące i utleniające.

Wszystkie te substancje mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Palenie bierne

Palenie bierne jest – wbrew pozorom – równie szkodliwe, lub nawet bardziej, niż bezpośrednie palenie. Wdychanie dymu tytoniowego jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i niemowląt. Wiąże się to także z tym, że dzieci nie mogą wyjść z zadymionego pomieszczenia czy samochodu.

Niestety, w naszym kraju panuje przekonanie, że wdychanie dymu przez osoby trzecie nie jest groźne. Dlatego też często można zauważyć ludzi palących na przystankach (choć jest to zabronione) i w samochodach. Myślę, że potrzeba jeszcze wielu lat na zmianę podejścia do tego tematu.