Fitness

Kobieca piłka nożna

O piłce nożnej kobiet bardzo niewiele się słyszy. Mimo wszystko ten sport jest w niektórych krajach bardzo popularny i przyciąga wielu widzów. Jak wygląda kobieca piłka nożna w Polsce?

O piłce nożnej kobiet bardzo niewiele się słyszy. Mimo wszystko ten sport jest w niektórych krajach bardzo popularny i przyciąga wielu widzów. Jak wygląda kobieca piłka nożna w Polsce?

Kobiety i piłka

Piłka nożna to typowo męski sport. W “nogę” przede wszystkim grają nasi mężczyźni. Przed telewizorami z reguły też zasiadają panowie. Cieplejsze uczucia względem tego sportu wzbierają w paniach zazwyczaj tylko wtedy, gdy na boisko wychodzi nasza reprezentacja. Kobiety wolą iść na zakupy, niż obejrzeć mecz i tradycyjnie nie mają pojęcia, kiedy jest spalony. Ale nie zawsze tak bywa. To tylko jeden ze stereotypów, wciąż powtarzanych przez mężczyzn, którzy chcą zawłaszczyć ten sport dla siebie.

Sport nie tylko dla facetów

Na całym świecie piłka nożna wśród pań jest bardzo popularna. Są kraje, w których uważa się, że jest to bardziej żeński sport, ze względu na swoją finezję i precyzję. Choć mało kto o tym wie, kobiety mają swoje własne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i Ligę Mistrzyń. Piłka w wydaniu pań jest znacznie mniej skomercjalizowana i z pewnością mniej dochodowa. Nie oznacza to, że piłkarki są mniej zaangażowane w grę. Są za to bardziej uczciwe i nie symulują kontuzji.

Jaki jest kobiecy futbol w Polsce

Niedoceniany przez mężczyzn, prawie zupełnie nieobecny w Polsce. Anonimowy. Czy ktoś potrafi wymienić nazwę choć jednego klubu kobiecej piłki nożnej?

W naszym kraju jest wiele dobrych żeńskich zespołów, jednak nie mają się one gdzie podziać. Nie mają swoich stadionów, swojej bazy sportowej ani sponsorów. A jednak nie mamy się czego wstydzić. Polskie piłkarki zajmują ok. 30. miejsce w rankingu światowym oraz 17. miejsce w Europie. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę to, że wydajemy na szkolenie żeńskiej kadry 20 razy mniej pieniędzy niż np. Niemcy.

Na pytanie: dlaczego tak mało jest w Polsce piłkarek? Ze śmiechem można odpowiedzieć: bo trudno jest znaleźć jedenaście kobiet, które chciałyby pokazać się w takich samych kostiumach!

Piłka nożna pań wciąż się rozwija i być może niedługo z równym zafascynowaniem będziemy śledzić losy naszych reprezentacji mężczyzn i kobiet.

Monika Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *