Psychologia

Choroby psychosomatyczne

Kiedy mówimy o chorobie, zazwyczaj mamy na myśli jakieś zaburzenia pracy organizmu, spowodowane wirusem, uszkodzeniem organów wewnętrznych, nieprawidłową dietą, genetyką. Jednak istnieją choroby, których przyczyny tkwią w naszej psychice.

Kiedy mówimy o chorobie, zazwyczaj mamy na myśli jakieś zaburzenia pracy organizmu, spowodowane wirusem, uszkodzeniem organów wewnętrznych, nieprawidłową dietą, genetyką. Jednak istnieją choroby, których przyczyny tkwią w naszej psychice.

Przede wszystkim należy odróżnić choroby psychosomatyczne od psychicznych – te drugie wywołane są jak najbardziej przez czynniki fizyczne (nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu, zaburzenia hormonalne, uszkodzenia głowy, czynniki dziedziczne).

Czym są choroby psychosomatyczne?

Wpływ psychiki na nasze zdrowie (i odwrotnie) znany jest już od czasów starożytnych. Istnieją jednak choroby, których powstanie w dużej mierze jest wynikiem naszego nastawienia emocjonalnego. Choć mają objawy fizyczne, czasem dość poważne, w dużej mierze ich przebieg i rozwój zależy od naszego stanu umysłu.

Chorób psychosomatycznych nie da się wyleczyć stosując jedynie leczenie fizycznych objawów, gdyż często przyjęcie nawet dużej ilości środków przeciwbólowych nie zmniejsza odczuwanego przez pacjenta bólu, nie poprawia jego samopoczucia.

Typowe choroby psychosomatyczne

Należy pamiętać, że choroby psychosomatyczne nie tkwią jedynie w głowie osoby chorej. Doświadczany ból, uczucie duszności, kłucia w okolicy serca, spadek ciśnienia czy wzrost poziomu cukru we krwi są jak najbardziej prawdziwe i również należy je leczyć.

Do najbardziej typowych chorób psychosomatycznych zaliczamy: astmę oskrzelową, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, niektóre choroby skóry, problemy z wagą, zapalenie jelita grubego. Niektórzy lekarze dodają do tej listy zaburzenia odżywiania, jednak w tym wypadku przyczyny psychiczne są źródłem, a nie współtwórcą choroby.

Charakterystyczne dla każdej z tych chorób jest to, że może rozwinąć się niezależnie od czynników psychicznych, jednak to właśnie psychika w decydujący sposób decyduje o przebiegu i rozwoju choroby. Osoby pozytywnie nastawione rzadziej doznają ataków astmy, mają bardziej wyregulowany poziom cukru, a ich ciśnienie utrzymuje się w normie, mimo tego, że są chore.

Leczenie chorób psychosomatycznych

Najlepsze rezultaty osiągamy, kiedy leczymy równocześnie ciało, jak i duszę. Jak jednak to zrobić, jeśli nieustannie przeżywamy stres spowodowany chorobą, przez co jesteśmy jeszcze bardziej chorzy?

Przede wszystkim należy uważnie przyjrzeć się trybowi życia, jakie prowadzimy. Czy jest pełne stresów? Czy naraża nas na nagłe zawirowania emocjonalne? Być może marnujemy czas i energię na coś, co zupełnie nie jest tego warte?

Paradoksalnie wcale nie musimy rezygnować ze stresującej pracy – po prostu musimy nauczyć się dobrze relaksować. Przede wszystkim warto wyeliminować ze swojego życia silne emocje. Czas zastanowić się, czy nie za często wpadamy we wściekłość z byle powodu, czy nie drżymy ze strachu z błahych powodów, czy nie przytłacza nas dominujący smutek. Wszystkie te emocje warto poddać analizie i spróbować dociec, co jest ich przyczyną. Równocześnie należy systematycznie leczyć fizyczne objawy choroby.

Jeśli zaniedbamy leczenie, choroba może rozwinąć się tak, że stanie się śmiertelnym zagrożeniem. Kluczem do sukcesu jest znalezienie dającego satysfakcję sposobu wypoczynku (najlepiej niewielki wysiłek fizyczny) i nabycie umiejętności dystansowania się do problemów emocjonalnych.

Nie pozwólcie sobie wmówić, że mając astmę, nadciśnienie czy cukrzycę nie możecie uprawiać sportu – wręcz powinniście! Oczywiście wszystko z użyciem zdrowego rozsądku i pod okiem wykwalifikowanego trenera na siłowni czy w salonie dojrzalakobieta.pl. Warto poprosić o pomoc i opowiedzieć o swoich dolegliwościach, a na pewno uzyskamy fachową pomoc.

Joanna Pastuszka-Roczek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *