Felietony Styl życia

Świadoma decyzja o dziecku

Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka nigdy nie jest łatwe. Dlaczego coraz trudniej świadomie zdecydować się na ten krok?

Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka nigdy nie jest łatwe. Dlaczego coraz trudniej świadomie zdecydować się na ten krok?

Świadome macierzyństwo

Nie każda kobieta samodzielnie i świadomie decyduje o byciu matką. Bywa tak, że decyduje za nas natura lub przypadek. Czasami jednak mamy możliwość w pełni świadomego wyboru, kiedy chcemy zdecydować się na dziecko. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na macierzyństwo decydowały się kobiety w wieku ok. 20-23 lat. Dziś na pierwsze dziecko czekamy do 26-30 lat, a na Zachodzie wiek ten przesunął się nawet do 35 lat. Dlaczego kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo?

Kiedy jest dobry czas na dziecko?

Przez ostatnie dziesięciolecia bardzo zmieniło się podejście kobiet do własnej świadomości, seksualności i potrzeb. Wiele z nas odkłada plany macierzyńskie ze względu na chęć samorealizacji i spełniania własnych planów. Dziś też prawie żadna kobieta nie wstydzi się przyznać, że nie jest jeszcze psychicznie gotowa na dziecko.

Macierzyństwo wymaga dojrzałości emocjonalnej i pewności. Z drugiej strony wiele kobiet odkłada decyzję o dziecku ze względów głównie ekonomicznych. Boimy się utraty pracy, powrotu do zawodu po urlopie macierzyńskim, braku środków do zapewnienia maleństwu wszystkiego, co najlepsze. Decyzja o posiadaniu dziecka odwleka się i nigdy nie przychodzi idealny czas na macierzyństwo.

Intuicja czy zegar biologiczny?

Najlepszym momentem na posiadanie dzieci ze strony biologicznej jest okres do 25-tego roku życia. Organizm kobiety jest wówczas w szczytowej formie. Prawdopodobieństwo wad genetycznych i różnych chorób u dziecka jest niewielkie, a po porodzie młoda mama dochodzi do siebie bardzo szybko.

Po 30-tce coraz trudniej kobiecie zajść w ciążę. Płodność zaczyna spadać i potrzeba więcej czasu na zapłodnienie. Zwiększa się też ryzyko komplikacji w czasie ciąży oraz wad genetycznych u dziecka – zwłaszcza u kobiet po 40-tce. Czasami jednak zegar biologiczny nie zawsze bije jednocześnie z zegarem psychofizycznym. Intuicja bywa równie ważna co gotowość organizmu do rodzenia dzieci. Lepiej poczekać, znaleźć odpowiedniego partnera i trafić na dobry moment w życiu niż poddać się presji czasu i środowiska. Nie można się jednak bać ostatecznej decyzji. Kiedy przychodzi ten czas, trzeba po prostu pozwolić podziałać naturze.

Bycie mamą młodą i mamą dojrzałą ma swoje plusy i minusy. Nigdy nie ma idealnego czasu na podjęcie decyzji o dziecku. Najważniejsze to słuchać siebie i swojego organizmu, a jeśli masz wątpliwości – porozmawiaj o nich z partnerem. Jeśli on jest gotów – pozwól mu spróbować się przekonać. Pamiętaj, świadoma decyzja o dziecku powinna należeć do dwojga ludzi, którzy zostaną rodzicami.

Monika Witczak

Komentarze (2)

sirena46

8 lat temu

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych ludzi odkłada decyzję o posiadaniu dziecka na później. Wszystkie wymienione powody są w artykule.
Jednak decyzji tej nie można odkładać w nieskończoność, gdyż zegar biologiczny kobiety biegnie jak szalony 🙂

pati25

8 lat temu

Decyzję tą kobiety odkładają na potem z różnych względów.Mieszkaniowych,finansowych.
Z jednej strony to dobrze,bo chcą dziecku zapewnić odpowiednie warunki.

Zostaw komentarz