Spory o finanse potrafią popsuć rodzinną atmosferę. Jak uniknąć kłótni dotyczących zakupów i wspólnych wydatków? Czy warto regulować kwestie finansowe przed zawarciem małżeństwa?

Intercyza
Wielu osobom intercyza kojarzy się z serialami o bogatych rodach, które postanowiły zabezpieczyć swoje interesy. W rzeczywistości ta umowa odgrywa istotną rolę w naszych czasach. Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. W przypadku niepowodzeń i trudności finansowych może się okazać, że partner będzie odpowiadał za długi swojej partnerki. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty mieszkania. W związku z tym warto uregulować pewne kwestie przed wstąpieniem w związek małżeński.

Podejście do pieniądza

Kłótnie dotyczące kwestii finansowych często wynikają z podejścia do pieniędzy, jakie zostało nam wpojone w domu rodzinnym. Jeśli tato z mamą oszczędzał każdy grosz, ich pociecha w dorosłym prawdopodobnie będzie kontynuowała ten zwyczaj. Osoby, które zawsze dostawały to, czego chciały, wyrosły w przekonaniu, iż wszystko im się należy. Tacy ludzie często wydają pieniądze spontanicznie, wychodząc z założenia, że warto spełniać swoje pragnienia.

Lista wspólnych wydatków

Jeśli w związku pojawi się konflikt dotyczący kwestii finansowych, warto ustalić listę wspólnych wydatków. Małżonkowie powinni partycypować w kosztach czynszu itp. Jeśli jednej stronie zależy na kablówce, a druga nie jest przekonana do tego pomysłu, można ustalić, iż opłaty za telewizję ponosi ten, kto z niej korzysta.

Wspólne zarządzanie pieniędzmi

Gdy jedna osoba nie pracuje, sprawa jest bardziej skomplikowana. Warto szczerze porozmawiać o wspólnym zarządzaniu pieniędzmi. Bezrobocie jednego z małżonków przyczynia się do spadku siły nabywczej gospodarstwa domowego. Warto ustalić listę priorytetów i niezbędnych wydatków. Jeśli lodówka odmawia posłuszeństwa, należy ją naprawić lub wymienić na nowszy model. Szafa, która jest stara, ale spełnia swoją rolę, może poczekać.

W związku z tym, iż finanse często stanowią zarzewie konfliktów, warto ustalić zasady na początku związku. Pozwoli uniknąć to wielu nieporozumień.