Rodzina W związku

Kłótnie o pieniądze

Spory o finanse potrafią popsuć rodzinną atmosferę. Jak uniknąć kłótni dotyczących zakupów i wspólnych wydatków? Czy warto regulować kwestie finansowe przed zawarciem małżeństwa?

Spory o finanse potrafią popsuć rodzinną atmosferę. Jak uniknąć kłótni dotyczących zakupów i wspólnych wydatków? Czy warto regulować kwestie finansowe przed zawarciem małżeństwa?

Intercyza
Wielu osobom intercyza kojarzy się z serialami o bogatych rodach, które postanowiły zabezpieczyć swoje interesy. W rzeczywistości ta umowa odgrywa istotną rolę w naszych czasach. Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. W przypadku niepowodzeń i trudności finansowych może się okazać, że partner będzie odpowiadał za długi swojej partnerki. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty mieszkania. W związku z tym warto uregulować pewne kwestie przed wstąpieniem w związek małżeński.

Podejście do pieniądza

Kłótnie dotyczące kwestii finansowych często wynikają z podejścia do pieniędzy, jakie zostało nam wpojone w domu rodzinnym. Jeśli tato z mamą oszczędzał każdy grosz, ich pociecha w dorosłym prawdopodobnie będzie kontynuowała ten zwyczaj. Osoby, które zawsze dostawały to, czego chciały, wyrosły w przekonaniu, iż wszystko im się należy. Tacy ludzie często wydają pieniądze spontanicznie, wychodząc z założenia, że warto spełniać swoje pragnienia.

Lista wspólnych wydatków

Jeśli w związku pojawi się konflikt dotyczący kwestii finansowych, warto ustalić listę wspólnych wydatków. Małżonkowie powinni partycypować w kosztach czynszu itp. Jeśli jednej stronie zależy na kablówce, a druga nie jest przekonana do tego pomysłu, można ustalić, iż opłaty za telewizję ponosi ten, kto z niej korzysta.

Wspólne zarządzanie pieniędzmi

Gdy jedna osoba nie pracuje, sprawa jest bardziej skomplikowana. Warto szczerze porozmawiać o wspólnym zarządzaniu pieniędzmi. Bezrobocie jednego z małżonków przyczynia się do spadku siły nabywczej gospodarstwa domowego. Warto ustalić listę priorytetów i niezbędnych wydatków. Jeśli lodówka odmawia posłuszeństwa, należy ją naprawić lub wymienić na nowszy model. Szafa, która jest stara, ale spełnia swoją rolę, może poczekać.

W związku z tym, iż finanse często stanowią zarzewie konfliktów, warto ustalić zasady na początku związku. Pozwoli uniknąć to wielu nieporozumień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *