Zdrada

Odbicie chłopaka odkłada się cieniem na siostrzanych relacjach. Ta zdrada jest szczególnie dotkliwa dla pokrzywdzonej. Jej zaufanie zawiodły dwie najbliższe osoby. O nielojalności partnera można zapomnieć, ale w przypadku siostry trudno znaleźć w sobie wyrozumiałość. Jak można zaufać obcej osobie, gdy nasza krewna dopuszcza się zdrady?

Konieczność opieki

W świadomości społecznej pokutuje przekonanie, iż starsza siostra ma obowiązek sprawować opiekę nad młodszą. Ten pogląd często staje się źródłem gniewu i poczucia niesprawiedliwości. Rodzice często zapominają, iż jako osoby, które powołały do życia innych ludzi, mają obowiązek zapewnić im należytą opiekę. Starsza córka może, ale nie musi zajmować się młodszą. Warto o tym pamiętać, ponieważ nakazy odbieramy jako zagrożenie naszej wolności i suwerenności. Z kolei prośby rodzą pozytywne emocje. Gdy dobrowolnie wyświadczamy komuś przysługę, jesteśmy szczęśliwi, że możemy komuś pomóc. Okazana wdzięczność motywuje nas do czynienia dobra. Jeśli nasze starania nie zostaną nagrodzone krótkim „dziękuję”, zniechęcimy się do wyświadczania przysług.

Walka z ideałem

Często rodzice nieświadomie popełniają błąd. Ich zachwyt nad talentem jednej z córek sprawia, iż w drugiej zaczynają kiełkować kompleksy. Nie oznacza to, iż powinniśmy przejść nad osiągnięciem latorośli do porządku dziennego, warto zachować umiar. Pogratulujmy córce umiejętności matematycznych, dzięki którym zajęła I miejsce w wojewódzkiej olimpiadzie. Choć druga pociecha wykazuje mniejsze zainteresowanie algebrą i geometrią, doceńmy jej talent muzyczny. W dzieciach należy zaszczepić pewność siebie i poczucie własnej wartości. W przeciwnym wypadku wejdą w dorosłe życie z poczuciem krzywdy i kompleksami.

Choć kłótnie między siostrami wpływają niekorzystnie na atmosferę w rodzinie, nie krytykujmy żadnej z córek, dopóki nie poznamy zarzewia konfliktu. Jeśli chcemy naprawić relacje między latoroślami, pomóżmy im rozwiązać problem.