Do niedawna jedynacy byli postrzegani jako osoby nieszczęśliwe, które nie mogą liczyć na wsparcie siostry czy brata. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Czasem między siostrami dochodzi do konfliktów.
Paradoksalnie, kłótnie między blisko spokrewnionymi osobami są najbardziej burzliwe. Osoby, które wychowały się pod jednym dachem, często mają do siebie żal o sprawy sprzed lat. Skąd biorą się negatywne emocje?
Miłość rodziców
Choć matki i ojcowie zgodnie deklarują, że każde dziecko darzą równie gorącym uczuciem, ich potomstwo często ma odmienne zdanie. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że podejmując pewne działania, faworyzują jedną z córek.
Od pierworodnej często wymagamy więcej. Nikt z nas nie urodził się z umiejętnościami wychowawczymi. Opieka nad potomstwem odbywa się metodą prób i błędów. Na pierwszym dziecku testujemy różne metody. W związku z tym, iż nie wiemy, gdzie postawić granicę, surowo karzemy każde spóźnienie czy wagary. Młodszej córce zazwyczaj pozostawiamy większą swobodę, ponieważ zdążyliśmy się przekonać, że czerwone pasemka nie przeszkadzają w nauce geometrii czy udziale w olimpiadzie z fizyki.
Ulubienica babci
Zarzewiem konfliktów między dziewczynkami może być postawa babci. Jeśli nie reagowaliśmy, gdy nasza matka nierówno traktowała córki, jedna z nich poczuła się skrzywdzona i odepchnięta. Choć wspólne zainteresowania zbliżają ludzi, babcia powinna postępować sprawiedliwie. Jeśli jedna wnuczka ponosi karę za przewinienie, którego się dopuściła, a drugiej złamanie zasad uchodzi płazem, rodzi się żal. Nagromadzona złość często przypomina o sobie po latach i uderza w ulubienicę babci.
Pierwsza miłość
Analizując zachowanie córek, nie należy zapominać, iż każda z nich jest młodą kobietą, która potrzebuje adoracji. Jeśli jedna z dziewczynek cieszy się dużym powodzeniem wśród chłopaków, a druga została odrzucona przez kolegę, którego darzy uczuciem, może pojawić się zazdrość. Córką, która nie potrafi odnaleźć szczęścia w miłości, często kieruje zawiść. Sytuację, która ją spotkała, traktuje jako jawną niesprawiedliwość. Jej siostra może przebierać w facetach jak w ulęgałkach, a ona nie może znaleźć tego jedynego.