Kiedy stosować kremy przeciwzmarszczkowe
Olha Ruskykh z Pexels

Wiele z nas zastanawia się, kiedy stosować kremy przeciwzmarszczkowe. Czy sięgnąć po nie w wieku 20 lat, może dopiero po 30. urodzinach? Warto pamiętać, iż kosmetyki anti aging dostępne w drogeriach można stosować w każdym wieku. To nieprawda, że jeśli retinoidy zacznie stosować 25-letnia kobieta, to jej skóra się przyzwyczai, więc w przyszłości stanie się ona bezradna w walce ze zmarszczkami. Im szybciej zaczniemy wdrażać profilaktykę, tym lepiej.

Spis treści:

  1. Od kiedy starzeje się skóra?
  2. Proces starzenia się a geny odziedziczone po przodkach
  3. Jakie kremy do twarzy wybrać?
  4. Krem z filtrem, czyli profilaktyka przeciwzmarszczkowa
  5. Walka ze zmarszczkami a antyoksydanty
  6. Jak używki przyspieszają powstawanie zmarszczek?
  7. Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne?
  8. Kiedy stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

Od kiedy starzeje się skóra?

Skóra starzeje się już po 25. roku życia. Systematycznie co roku obserwuje się spadek syntezy kolagenu i elastyny o 1%. Prowadzi to do wiotczenia skóry. Z czasem zaczynają rysować się na niej pierwsze zmarszczki mimiczne, które następnie ulegają pogłębieniu. Po 45. roku życia skóra dojrzała nie prezentuje się najlepiej. Zazwyczaj jest poszarzała, zmęczona i pozbawiona jędrności.

Proces starzenia się a geny odziedziczone po przodkach

Czy wiesz, że proces starzenia się jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie? Jeśli członkowie twojej rodziny wyglądają młodziej, niż wskazywałaby na to ich metryka, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że z tobą również czas obejdzie się łagodnie. Trzeba jednak pamiętać, że geny to jedno, a styl życia drugie. Czynniki zewnętrzne mogą przyspieszyć proces starzenia się, nawet jeśli dysponujemy dobrymi genami. W rezultacie na naszej twarzy wkrótce pojawią się pierwsze zmarszczki.

Jakie kremy do twarzy wybrać?

Czy wiesz, że najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie skóry? Gdy dbasz o nią w tym zakresie, zapewniasz jej elastyczność i gładkość. Jeśli po krem do twarzy sięgamy nieregularnie, cera staje się odwodniona i zwiotczała. Zaniechania w tym względzie przyspieszają proces starzenia się. Warto sięgać po kremy przeciwzmarszczowe z humektantami i emolientami. Humektanty to substancje, które posiadają właściwości higroskopijne, czyli chłoną wilgoć niczym gąbka. Natomiast emolienty to substancje natłuszczające, które zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Do humektantów zaliczamy aloes, kwas hialuronowy i jego sole. Natomiast wśród emolientów należy wymienić oleje roślinne.

Krem z filtrem, czyli profilaktyka przeciwzmarszczkowa

Jeśli zastanawiasz się, kiedy stosować kremy przeciwzmarszczkowe, musisz wiedzieć, że kluczową rolę odgrywają kosmetyki z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna to najlepsza profilaktyka przeciwzmarszczkowa, ponieważ chroni skórę przed fotostarzeniem i degradacją kolagenu, czyli białka strukturalnego skóry. Odpowiada ono za jej jędrność i wytrzymałość mechaniczną. Wskutek degradacji kolagenu skóra staje się zwiotczała.

Walka ze zmarszczkami a antyoksydanty

Profilaktyka przeciwzmarszczkowa to szeroko zakrojony proces. Czy wiesz, że styl życia również wpływa na proces starzenia się? Stres, na który jesteśmy narażone każdego dnia, generuje wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki, które uszkadzają nasze komórki. W rezultacie te nie tylko przyspieszają proces starzenia się, ale też zwiększają ryzyko raka.  Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki. W związku z tym warto zadbać o to, aby przeciwutleniacze znalazły się w naszym kremie przeciwzmarszczkowym oraz w codziennej diecie. Największą zawartością antyutleniaczy mogą pochwalić się świeże owoce, warzywa, zioła i przyprawy.

Jak używki przyspieszają powstawanie zmarszczek?

Zdrowy styl życia powinien być wolny od używek. Palenie papierosów powoduje stosunkowo szybkie powstanie głębokich zmarszczek. Natomiast nadużywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia skóry.

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne?

Te stanowią niezwykle indywidualną kwestię. Dużo zależy od genów odziedziczonych po przodkach oraz diety i prowadzonego stylu życia. Niemniej zazwyczaj pierwsze zmarszczki mimiczne obserwujemy u siebie w okolicach 25. roku życia.  Najpierw pojawiają się kurze łapki wokół oczu, ponieważ skóra tam jest niezwykle cienka, a mięśnie nadzwyczaj aktywne. Później stwierdzamy u siebie lwią zmarszczkę pośrodku czoła oraz zmarszczki marionetki wokół ust.

Kiedy stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

Pierwsze zmarszczki mimiczne to ostatni sygnał, jaki wysyła nasze ciało, że warto sięgnąć po wysokiej jakości kremy przeciwzmarszczkowe. Szybko podjęte działania przynoszą z reguły dobre rezultaty, ponieważ początkowo bruzdy nie należą do zbyt głębokich. Systematyczna pielęgnacja twarzy stanowi podstawę. Kremy przeciwzmarszczkowe, po które sięgamy, powinny zawierać kwas hialuronowy, kolagen, elastynę oraz ceramidy. Te ostatnie pełnią rolę cementu międzykomórkowego i pozwalają odbudować skórę.