Kiedy z Twojego malucha wychodzi krzykliwy złośnik, z pewnością nie należysz do najszczęśliwszych mam. Jak objawia się agresja u dzieci, jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić?
Dziecko, które szybko wpada w gniew
Niektóre dzieci są ciche i spokojne, inne z kolei nadrabiają w energiczności, ruchliwości chcąc być zauważalne i słyszalne. Dzieci impulsywne i nadpobudliwe niestety bardzo często wpadają w nieuzasadniony, intensywny gniew. Wyrażają swoje uczucia bez większych problemów i oporów. Agresja u dziecka przez psychologów określana jest jedną z kategorii uciążliwego zachowania.
Wybuchy złości są częste i posiadają element wrogości. W przypadku bójki w szkole czy przedszkolu, dziecko agresywne wcale nie poczuje żalu z faktu jej rozpoczęcia i ewentualnych konsekwencji z niej wynikających. Zrzucanie winy na innych czy wykręcanie się od odpowiedzialności za popełnione czyny, są typowe dla dziecka agresywnego. Co więcej taki łobuz podobne sytuacje chętnie powtarza i prowokuje.
Skąd się bierze agresja u dzieci?
Naukowcy są zgodni, że sposób zachowania dziecka przekłada się m.in. na wzorce wyniesione z domu rodzinnego. Jeśli pomiędzy mamą i tatą nie ma prawidłowych relacji uczuciowych, to też przekłada się to na kontakty pomiędzy rodzicami a dzieckiem, a idąc dalej na relacje pomiędzy dzieckiem a jego otoczeniem.