kawa na pobudzenie

Wielu z nas, dzień zaczyna od filiżanki kawy. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej codziennego funkcjonowania. Kawa na pobudzenie to dla miłośników tego napoju, codzienny rytuał. W nadmiarze szkodzi naszemu organizmowi, dlatego dziś spróbuj czegoś innego, i przekonaj się, że istnieją inne stymulanty poza kawą.

Kawa na początek dnia

Wstajemy rano z łóżka, często o bardzo wczesnej porze, co wiąże się z niewyspaniem i poczuciem, że jeszcze jesteśmy w trakcie snu. Wtedy sięgamy po kawę, licząc na to, że solidna dawka kofeiny postawi nas na nogi i przede wszystkim nas obudzi. Od wieków, właściwości kofeiny były wykorzystywane przez ludzi. Kofeina pobudza układ nerwowy i dodaje energii. Kawa pozwala się skupić, co ułatwia zapamiętanie i pracę, dlatego tak chętnie pijemy ją w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Bardzo często kofeina jest dodawana do środków czy napojów dla osób, które trenują czy uprawiają sport. Dzienna dawka tej substancji nie powinna przekraczać 200-300 mg. Określona ilość, wspomaga naukę czy efekty wysiłku fizycznego. Jej nadmiar jednak szkodzi naszemu organizmowi, dlatego z kawą nie należy przesadzać.

Guarana

Alternatywą dla znanej i lubianej kawy jest guarana, która także zawiera kofeinę. Jeśli chcemy zwiększyć efektywność naszego organizmu, suplementy z guaraną będą ku temu odpowiednie. Guarana pobudzi układ nerwowy i sprawi, że zaczniemy szybciej spalać tkankę tłuszczową. W wielu produktach na odchudzanie, znajdziemy ja w składzie. Niektórzy twierdzą, że guarana działa znacznie skuteczniej niż kawa, ponieważ na dłużej wzmacnia koncentrację oraz zdolność efektywnego myślenia.

Teanina

Być może niektórzy wiedzą, że teanina, to składnik herbaty. Zarówno czarna, czerwona, jak i zielona herbata, zawiera ten związek. Najwięcej teaniny ma zielona herbata. Nie tylko korzystnie oddziałuje na pracę mózgu, ale także pozwala na relaks. To skuteczny środek na stres, więc osoby zapracowane powinny wprowadzić zieloną herbatę do codziennej diety. Teanina w dziennej dawce nie większej niż 50-200 mg, na pewno nam nie zaszkodzi, a skutecznie pobudzi do działania.

Tauryna

Nasz organizm produkuje je znikome ilości, dlatego jest popularnym suplementem. Sama tauryna nie wykazuje działania pobudzającego, ale wpływa na transport kofeiny czy produkcję insuliny. Chroni organizm przed produkcją wolnych rodników, szczególnie po treningu czy stresujących momentach.

Żeń-szeń

kofeinaŻeń-szeń to jeden z ulubionych stymulantów chińskiej medycyny. W wielu kręgach jest uznawany za afrodyzjak, wpływa na potencję. Oprócz tego dodaje organizmowi energii niczym kawa. Wspomaga układ odpornościowy człowieka i procesy myślowe. Jest obecny w wielu napojach energetycznych.

Kawa czy inne substancje stymulujące organizm są bezpieczne, o ile dawkujemy je rozsądnie. Każdy, nawet naturalny związek, stosowany w nadmiarze może nam zaszkodzić. Pamiętajmy o tym, sięgając po kolejną filiżankę kawy w ciągu dnia.

Katarzyna Antos