Kobiece dolegliwości Zdrowie

Kamica żółciowa

Malutki pęcherzyk żółciowy jest nieoceniony w procesie trawienia. Wspomaga on pracę układu pokarmowego. Na pewno słyszałaś o kamieniach żółciowych. Co to za przypadłość, co ją powoduje i jak się ją leczy?

Malutki pęcherzyk żółciowy jest nieoceniony w procesie trawienia. Wspomaga on pracę układu pokarmowego. Na pewno słyszałaś o kamieniach żółciowych. Co to za przypadłość, co ją powoduje i jak się ją leczy?

Skąd się biorą kamienie żółciowe?

Pęcherzyk żółciowy jest elementem układu pokarmowego i stanowi magazyn żółci. Leży pod wątrobą i jest połączony przewodem pęcherzykowym z drogami żółciowymi. Gromadzi żółć w okresie między posiłkami po to, by móc ją wydzielić po posiłku, gdyż umożliwia ona trawienie tłuszczów.

Najczęstszą przypadłością tego narządu jest kamica pęcherzykowa.

W chorobie tej w pęcherzyku żółciowym tworzą się różnej wielkości kamienie. Czynnikami zwiększającymi ryzyko kamicy są otyłość, płeć żeńska, cukrzyca, podeszły wiek, podwyższone stężenie triglicerydów, duże wahania masy ciała. Kamica 4-krotnie częściej występuje u kobiet.

Najczęściej jest bezobjawowa i to nawet u 2/3 osób z kamieniami w pęcherzyku.

Objawy

U pozostałych występuje tak zwana kolka, czyli ostry ból pod prawym łukiem żebrowym nasilający się przy ruchach. Towarzyszą jej wymioty, ból promieniujący czasem pod prawą łopatkę, trwający najczęściej do 6 godzin.

Na tym tle czasem może dojść do powikłania w postaci zapalenie pęcherzyka żółciowego, wymagającego leczenia szpitalnego w trybie nagłym. Kończy się to najczęściej usunięciem pęcherzyka żółciowego.

Możliwe są też inne liczne ciężkie powikłania jak np. ostre zapalenie trzustki, kamica przewodowa, zapalenie otrzewnej czy ropniak pęcherzyka żółciowego. Najczęściej jednak kolka ustępuje po zastosowaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Przebycie kolki stanowi jednak wskazanie do usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Leczenie operacyjne

Rozpoznajemy kamicę pęcherzyka, wykonując usg jamy brzusznej. Nieliczne kamienie mogą być niewidoczne w tym badaniu, stąd czasem diagnostyka może wymagać tomografii komputerowej, cholangioNMR czy też endoultrasonografii.

Cholecystektomię, czyli zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, wykonuje się najczęściej laparoskopowo. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy konieczny jest zabieg klasyczny, czyli z otwarciem jamy otrzewnowej. Dotyczy to zwłaszcza wskazań nagłych lub powikłań kamicy.
Bez pęcherzyka żyć można, ale należy pamiętać przede wszystkim o diecie. Pokarmy tłuste, smażone mogą być szkodliwe i powinny być ograniczone.

Ponadto u części pacjentów mogą występować przewlekłe dolegliwości dyspeptyczne (bóle brzucha, odbijania, uczucie ciężkości po posiłku), które wymagają spożywania częstych, ale niewielkich posiłków.

Komentarze (2)

Emilly27k

8 lat temu

Dla organizmu jest to niekorzystne. Te kolki są niezdrowe.

pati25

9 lat temu

Kamica żółciowa to okropne.To nic przyjemnego.Bóle podczas ataku są straszne..Wiem,bo moja mama miała.I jej siostry.Boję się,że również będę mieć kamicę bo to genetyczne.Robię wszystko,aby tego uniknąć.Co roku wykonuję też USG.Narazie wszystko dobrze

Zostaw komentarz