Fitness

Jaki rower dla kobiety?

Rowery wróciły do łask a sezon rowerowy właśnie się rozpoczął. Wybór odpowiedniego roweru dla kobiety nie jest jednak taki prosty.

Rowery wróciły do łask a sezon rowerowy właśnie się rozpoczął. Wybór odpowiedniego roweru dla kobiety nie jest jednak taki prosty.

Wybierając rower powinnyśmy zadać sobie najpierw pytanie, jaki styl jazdy preferujemy i gdzie będziemy rower użytkować. Ponieważ niewiele kobiet dojrzałych jeździ po górskich trasach czy uprawia kolarstwo szosowe, te dwa rodzaje rowerów u większości z nich się nie sprawdzą.

Jaki rodzaj roweru wybrać?

Wybór typu roweru powinien być poprzedzony odpowiedzią na pytanie gdzie rowerem będziemy jeździć. Jeden jego rodzaj możemy wybrać, gdy będziemy go używać wyłącznie w mieście, inny sprawdzi się zarówno w miejskim ruchu, jak i na leśnych duktach. Rower przede wszystkim powinien nam ułatwiać przemieszczanie się a nie utrudniać, dlatego też ważne jest odpowiednie jego dobranie. Rowery najlepsze do rekreacyjnej jazdy to modele turystyczne oraz miejskie.

Rower miejski dla kobiety

Rowery miejskie są szczególnie popularne w ostatnich latach. Większość z nich ma tzw. ramę damską, dzięki czemu wsiadanie oraz zsiadanie jest bardzo wygodne. Damki pozwalają również na jazdę w sukienkach czy spódnicach. Dobry rower miejski wyposażony jest w bagażnik i koszyk oraz oczywiście oświetlenie i dzwonek. Rowery tego typu sprawdzają się najlepiej w jeździe po miejskich ulicach oraz ścieżkach rowerowych. Niestety rower miejski niekoniecznie się sprawdzi w trakcie wycieczek np. do lasu oraz na długich trasach, dlatego wybierzmy go wtedy, gdy jeździmy głównie po mieście i na krótkich dystansach.

Rower turystyczny dla kobiety

Jeżeli lubujemy się w dłuższych wycieczkach lub nasza trasa do pracy jest wyjątkowo wyboista, rozważmy zakup roweru turystycznego. Rowery turystyczne są solidniej zbudowane niż miejskie oraz są przystosowane do montażu sakw. Nie wyglądają może one tak kobieco jak te do miasta (z których wiele jest wręcz designerska), jednakże zapewniają zdecydowanie większy komfort jazdy na długich trasach czy po lesie. Mają również więcej biegów niż rowery przeznaczone do jazdy po mieście, co ułatwia w szczególności podjeżdżanie pod wzniesienia. Modele turystyczne występują z ramą zarówno męską, jak i damską – od naszych preferencji zależy którą wybierzemy.

Jak dobrać wielkość ramy?

Gdy ustalimy już jaki typ roweru jest nam potrzebny, należy wybrać wielkość ramy. Nieodpowiedni jej dobór może spowodować dyskomfort w czasie jazdy.

Aby rama była dopasowana należy najpierw zmierzyć długość nogi. Stajemy boso przy ścianie i mierzymy odległość od krocza do podłogi. W przypadku wyboru roweru miejskiego lub turystycznego, otrzymany wynik mnożymy przez 0,63 (0,57 dla roweru górskiego oraz 0,66 dla roweru szosowego). Otrzymany wynik należy następnie podzielić przez 2,54 aby uzyskać wartość w calach. Rezultat określa jaką wielkość ramy powinnyśmy wybrać (rozmiary ram podawane są zawsze w calach!). Wartość końcową zaokrąglamy do najbliższej wartości danego producenta. Co ważne – lepiej mieć ramę ciut za małą niż za dużą, dlatego jeżeli uzyskana po obliczeniach wartość plasuje się dokładnie pośrodku wymiarów dwóch ram, wybierzmy raczej tę mniejszą.

Kupując rower należy również zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w niezbędne oświetlenie (również odblaskowe), dzwonek oraz czy posiada wygodne dla nas siodełko. Dobrze dobrany rower pozwoli nam na czerpanie prawdziwej przyjemności z jazdy. Nie zapomnijmy również o prawidłowym ustawieniu wysokości kierownicy oraz siodełka, pomoże nam to zrobić sprzedawca w sklepie rowerowym.

Małgorzata Ptak

Źródło zdjęć: Kross.pl

Komentarze (3)

gocha

6 lat temu

tylko indiana moena miejska z ME! jestem mega zadowolona, codziennie śmigam do pracy i mąż zadowolony bo trochę schudłam :p

anatolla

6 lat temu

no wiesz są damki miejskie, górskie, mtb, cross, czy nawet fatbike indiana… więc doprecyzuj może 😀

eve

9 lat temu

dawniej byly modne dla kobiet damki a teraz musi byc wedlug mnie rower praktyczny i porzadnej jakosci

Zostaw komentarz