Seks

Jaka antykoncepcja jest najskuteczniejsza?

Jaka antykoncepcja jest najskuteczniejsza

Antykoncepcja znaczy przeciwdziałanie ciąży. Słowo „idea” znaczy pomiędzy innymi poczęcie, natomiast zatem antykoncepcja jest jego przeciwieństwem. O tym, iż antykoncepcja gra w życiu człowieka niezwykle istotną rolę, nie należy nikogo przekonywać. Efektywna regulacja płodności pozwoli partnerom spowolnić posiadanie potomstwa do czasu, gdy powstaną odpowiednie warunki do jego wykształcenia.

Co to jest antykoncepcja?

Antykoncepcja to zespół form, jakie mają uchronić przed nieplanowaną ciążą. Nie w każdym wieku kobieta bądź oboje partnerów są gotowi na dziecko. To niezwykle istotna decyzja, jakiej konsekwencje będą ponoszone poprzez całe życie, więc należy ją rozważyć, natomiast nie zdawać się na dzieło wypadku. Istotne, żeby wiedzieć, iż nie ma efektywnego w 100 proc. sposobu przeciwdziałania ciąży, więc decydując się na dobór konkretnej techniki, należy wziąć pod uwagę mnóstwo elementów. W wielu wypadkach zabezpieczenie zależne jest od odpowiedzialności oraz rzetelności pań w wykorzystaniu konkretnego środka. Pomimo iż określenie odnosi się też do panów, w Polsce to przede wszystkim na kobiety spada przymus dopilnowania o zabezpieczenie w formie doustnie stosowanych tabletek, plastrów.

Techniki antykoncepcji

Techniki antykoncepcyjne różnią się we współzależności od płci, ponieważ zarówno panie, jak również panowie mogą być zaangażowani w racjonalne planowanie potomstwa. W obecnych czasach można wyróżnić 4 podstawowe techniki antykoncepcji: chemiczna, hormonalna, mechaniczna i naturalna. Każda spośród tychże form różni się we współzależności od wykorzystywanego leku antykoncepcyjnego, natomiast również każda ma wady oraz zalety. Duży dobór form pozwoli na wybranie sposobu przeciwdziałania ciąży w zgodzie ze stanem zdrowia, możliwościami, ze swoimi przekonaniami lub także kierując się wygodą oraz prostotą. Efektywnym sposobem na dobranie właściwej ochrony dla siebie jest konsultacja u specjalisty ginekologa, jaki określi oraz pomoże dobrać środek najlepszy dla nas pod każdym względem.

Antykoncepcja hormonalna

Oddziałuje na gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Do hormonalnych form ochrony przed ciążą należą: tabletka antykoncepcja (jedno- czy dwuskładnikowa), plaster antykoncepcyjny, zastrzyki, wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca gestageny (grupa hormonów steroidowych, jakie przygotowują organizm do zajścia w ciążę, natomiast potem do jej utrzymania), wszczepy antykoncepcyjne.

Pigułki antykoncepcyjne – efekty uboczne

W okresie stosowania pigułek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych u poszczególnych kobiet jest powiększenie piersi oraz większa ich wrażliwość, natomiast również przyrost wagi ciała. Część pań skarży się na zmiany nastroju, bóle głowy oraz nieżyty żołądka, natomiast również wzrost bądź ubytek libido. Zdarza się jednakowo, że zwiększa się bądź pojawia trądzik. Owe efekty uboczne są przeważnie jedynie w początkowym czasie używania pigułki jednoskładnikowej oraz przechodzą z czasem. Powinny zupełnie zniknąć po upływie paru miesięcy. Pamiętajmy, iż najodpowiedniejszą postać antykoncepcji winien dobrać wspólnie z pacjentką specjalista. Istotne, żeby powiadomić go o wszelkich zaburzeniach oraz chorobach, jakie nam dokuczają.

Komentarze (3)

fiorcia

5 miesięcy temu

Ja w małżeństwie stosuję tabletki antykoncepcyjne, są najlepszą formą zapobiegania niechcianej ciąży:)

orszulka

5 miesięcy temu

Prezerwatywy to chyba najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna metoda antykoncepcyjna 🙂

thalia

5 miesięcy temu

Ja stosuję prezerwatywy, nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale też chorobami przenoszonymi drogą płciową:)

Zostaw komentarz