• *Powód: imię i nazwisko dziecka, oraz jego adres zameldowania. Jeśli dziecko jest nieletnie, dopisujemy, kto je reprezentuje (czyli nasze dane osobowe i adres)
  • Pozwany: imię, nazwisko i adres zameldowania ojca dziecka
  • Wartość przedmiotowa sporu: w tym miejscu wpisujemy różnicę między alimentami, które otrzymujemy teraz, a kwotą, jaką chcemy uzyskać pomnożoną przez liczbę miesięcy w roku. Jeśli zasądzono nam 300 złotych, a domagamy się 500, wpisujemy kwotę obliczaną 500 minus 300 czyli 200 złotych. Tę kwotę mnożymy razy 12 (miesiące), co daje nam sumę 2400 zł.

Kolejną rzeczą jest tytuł wniosku – wyraźnie, na środku kartki należy napisać: „Pozew o podwyższenie alimentów”. Następnie, od nowego akapitu, piszemy swoje żądania. Zazwyczaj wystarczy informacja, że domagamy się podwyżki alimentów z kwoty pierwotnej, na tą, która nam odpowiada.W naszym przykładzie żądanie powinno brzmieć tak:

„W imieniu małoletniego (imię dziecka) wnoszę o podwyższenie alimentów zasądzonych od pozwanego (imię i nazwisko ojca) wyrokiem Sądu Rejonowego (tu wpisujemy dane aktu, na mocy którego przyznano nam alimenty – datę, nr sygn. i akt…) na rzecz (ponownie imię i nazwisko dziecka) z kwoty 300 złotych na 500 złotych płatnych do rąk jego matki (swoje dane), jako ustawowej przedstawicielki, do dnia 10 każdego miesiąca z góry.

Pod żądaniem można również wnieść o to, by podwyżka obowiązywała od momentu wydania wyroku.