Psychologia

Jak rozpoznać depresję?

Jak rozpoznać depresję

Depresja dotyka coraz większej liczby osób. Warto więc wiedzieć, jakie są jej objawy, by rozpoznać tę chorobę, jeżeli zachoruje na nią ktoś z najbliższej rodziny. Wtedy pomoc osób bliskich jest niezwykle ważna i konieczna. Jednak trzeba to zrobić rozważnie i z głową…

Czy smutek jest objawem depresji?

Każdy z nas ma powodu do smutku i jest to uczucie, które towarzyszy nam na co dzień. Warto jednak podkreślić, że smutek zwykle bywa uczuciem krótkotrwałym. Wielodniowe lub wielotygodniowe obniżenie nastroju może świadczyć o początku depresji. Jakie inne objawy mogą jeszcze świadczyć o występowaniu depresji? Przede wszystkie anhedonia, czyli niezdolność do cieszenia się tym, co dotąd sprawiało nam radość. Jeżeli więc wielbiciel książek od wielu dni nie sięga po książkę i mówi, że nie chce czytać, wówczas warto przyjrzeć się mu bliżej. Inne objawy depresji to spowolnienie psychoruchowe, poczucie niższości, myśli samobójcze, niechęć do jakiejkolwiek aktywności.

Jak pomóc osobie cierpiącej na depresję?

Smutek nie musi być objawem depresji, jeśli jednak występuje dłużej niż dwa tygodnie, wówczas warto pomyśleć o spotkaniu ze specjalistą. Bywa, że depresja wrocław  jest bagatelizowana, to jednak warto zauważyć, że rośnie świadomość społeczeństwa w kwestii depresji, jej przyczyn oraz objawów. Osoby cierpiące na depresję nie są już stygmatyzowane i łatwiej znajdują pomoc.

Dlaczego depresję należy leczyć?

Większa świadomość ludzi na temat objawów i przyczyn depresji przekłada się także na wiedzę, o tym, że depresję trzeba leczyć. Nieleczona może doprowadzić do śmierci, często samobójczej. U osób w podeszłym wieku depresja może nasilać przebieg innych chorób, na przykład cukrzycy, chorób układu krwionośnego czy reumatyzmu. Zwykle w leczeniu depresji wykorzystywana jest farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią. Spotkania z psychoterapeutą pozwalają na przepracowanie problemów, które nasilają objawy depresji. Niejednokrotnie już możliwość porozmawiania ze specjalistą daje wymierne efekty. Jeżeli chcesz więc pomóc bliskiej osobie pogrążonej w depresji, zapewnij jej wsparcie psychoterapeuty. Chcesz zdobyć więcej informacji na temat depresji? Zachęcamy do przeczytania sekcji blog na stronie http://donatakurpas.pl.

Komentarze (11)

efemeryda

2 lata temu

Ludzie często mają problem z przyznaniem się do problemów, w tym depresji.

flower_girl

2 lata temu

Osobie z depresją może pomóc tylko fachowiec, to nie jest zwykły smutek.

dosia

2 lata temu

Osoby cierpiące na depresję z reguły nie chcą pomocy i to jest ich największym problemem.

venus

2 lata temu

Depresji nigdy nie należy bagatelizować.

stefanie

2 lata temu

Osoby z depresją rzadko szukają pomocy u specjalistów, a szkoda.

rita

2 lata temu

Takiej osobie najbardziej możemy pomóc, zachęcając ją do terapii.

asieńka

2 lata temu

Na pewno, gdy widzimy, że dzieje się z kimś coś niepokojącego, powinniśmy zainterweniować, zaproponować terapię.

edith

2 lata temu

Osoby z depresją wymagają profesjonalnego wsparcia.

afrodyta

2 lata temu

Gdy widzimy u kogoś objawy depresji, nie powinniśmy ich lekceważyć.

tysia

2 lata temu

Niepokojących objawów u kogoś bliskiego nie można przeoczyć.

dina

2 lata temu

Osoba cierpiąca na depresję niewątpliwie potrzebuje fachowej pomocy.

Zostaw komentarz