Artykuły Moda

Jak nie zniszczyć ubrań podczas prania?

Jak nie zniszczyć ubrań podczas prania

Niektóre osoby potrafią długo zwlekać z praniem ubrań, ponieważ zależy im na tym, aby te służyły im jak najdłużej. Na szczęście pranie wcale nie musi równać się z uszkodzeniem odzieży. Jak nie zniszczyć ubrań podczas prania?

Wybierz odpowiedni program w oparciu o metkę

Do każdego ubrania masz dołączoną metkę z zasadami prania i konserwacji.  Należy się z nią zapoznać przed pierwszym praniem. Dzięki niej dowiesz się, w jakiej temperaturze możesz wyprać daną rzecz. Ubranie nie straci koloru i nie skurczy się w pralce, jeśli będziesz przestrzegać zaleceń producenta.

Odświeżanie ubrań – idealna opcja dla przepoconej odzieży

Pamiętaj o tym, że nie każde ubrania jest tak samo brudne. 95% naszych ubrań jest po prostu przepoconych. Nie ma sensu nastawiać na nie pełnego prania. Wystarczy 20-minutowe odświeżanie w stosunkowo niskiej temperaturze. Z pralki wyjmiesz świeże, pachnące ubrania.

Segreguj ubrania według koloru

Pamiętaj o tym, aby zawsze segregować ubrania według koloru. Białe rzeczy pierzemy osobno, czerwone osobno, ciemne osobno i pastelowe osobno.  W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że jakieś ubranie zafarbuje pozostałe i będziesz musiała się pożegnać z częścią garderoby.

Korzystaj z chusteczek pochłaniających barwnik

Jeśli pierzesz pastelowe ubrania, które różnią się kolorem, korzystaj z chusteczek pochłaniających barwnik. Może się okazać, że różowa bluzeczka puszcza kolor i farbuje pozostałe rzeczy. Taka chusteczka wyłapie barwnik, zanim dojdzie do tragedii.

Bieliznę pierz w specjalnych woreczkach

Pamiętaj o tym, aby biustonosze prać w specjalnych woreczkach. To bardzo delikatne rzeczy, które w bębnie pralki mogą ulec uszkodzeniu. Mogą też zahaczyć haftką o jakiś sweterek czy bluzkę, dlatego woreczek chroni zarówno staniki, jak i pozostałe rzeczy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Uważaj na delikatne tkaniny, nie łącz ich z ubraniami z guzikami

Jeśli pierzesz cieniutkie rzeczy z wiskozy, to nie wrzucaj ich z ubraniami mającymi guziki, zamki czy cekiny. Takie elementy ozdobne mogą bowiem zahaczyć cieniutką wiskozę i zniszczyć ubranie.  Taka dziura będzie trudna do załatania.

Stosuj odpowiednie proszki i płyny do płukania

Pamiętaj o tym, aby kolorowe ubrania prać w proszku do koloru, a białe w proszku do białych rzeczy. W sklepach możesz też kupić specjalne płyny do płukania wełny, jedwabiu etc. Warto w nie zainwestować, gdyż wybór jest naprawdę duży, a poszczególne materiały różnią się właściwościami i potrzebują odmiennej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *