Poradniki Styl życia

Jak przetrwać upały?

Upały, które utrzymują się w Polsce od kilku dni, mocno dają się we znaki. Coraz częściej dochodzi do omdleń i zawałów. Jak przetrwać czas, gdy żar leje się z nieba?

Upały, które utrzymują się w Polsce od kilku dni, mocno dają się we znaki. Coraz częściej dochodzi do omdleń i zawałów. Jak przetrwać czas, gdy żar leje się z nieba?

Gdy termometr wskazuje na 30 stopni Celsjusza, większość z nas marzy o kąpieli w morzu. Niestety, nie wszystkim dana jest ta przyjemność. Wielu Polaków musi przetrwać upał, pracując. Nie wszystkie biura zostały wyposażone w klimatyzację.

Niebezpieczne słońce

Osoby, które nie muszą wychodzić z domu, nie powinny tego robić. Słońce jest szczególnie niebezpieczne w godzinach 11-16. Przebywając w tym czasie na świeżym powietrzu, należy przemieszczać się po zacienionych ścieżkach i ulicach. Długotrwałe przebywanie na słońcu może doprowadzić do udaru mózgu.

Butelka wody mineralnej w torebce

Wychodząc z domu, warto wrzucić do torebki butelkę z wodą mineralną. Należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Nasze ciało broni się przed przegrzaniem, wydzielając pot. Niestety, odbywa się to kosztem zapasów wody. Niedobór tego życiodajnego płynu przyczynia się do omdleń, zawrotów głowy i problemów z koncentracją. Lekarze zalecają, aby w upalne dni przyjmować 2-3 litry czystej wody na dobę. Jednocześnie należy unikać herbat moczopędnych oraz słodkich soków.

Telefon komórkowy w kieszeni

Gdy żar leje się z nieba, nie zapominajmy o telefonie komórkowym. Warto mieć go przy sobie, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji organizmu na wysoką temperaturę. Jeśli podczas powrotu z pracy pojawią się zawroty głowy, możemy wezwać pomoc.

Nakrycia głowy

Mieszkańcy miast oddalonych od jezior i morza niechętnie sięgają po nakrycia głowy. Popełniają poważny błąd, który może ich wiele kosztować. Słomiane kapelusze czy czapki z daszkiem wprawdzie wyglądają specyficznie, ale zabezpieczają głowę przed niebezpiecznym przegrzaniem.

Zdrowy rozsądek na basenie

Osoby, które znajdują się na urlopie, mogą szukać ochłody na basenie miejskim. Warto jednak pamiętać, iż nie należy zbyt długo przebywać na słońcu. Po kilkunastominutowej kąpieli warto schronić się w cieniu. Słońce jest niezwykle niebezpieczne dla skóry, toteż należy ją zabezpieczyć przed szkodliwym oddziaływaniem promieni UV. W tej roli doskonale sprawdzają się kremy z wysokim filtrem. Osoby, które korzystają z uroków basenów, jezior i mórz powinny wybierać wersje wodoodporne.

Letnie menu

W upalne dni warto zmodyfikować menu. Pikantne potrawy wykazują działanie rozgrzewające. W związku z tym, gdy żar leje się z nieba, powinniśmy wystrzegać się pizzy z dodatkiem chilli. Latem świetnie sprawdzają się chłodniki. Na bazarku można kupić świeże owoce i warzywa, które pozwalają przygotować smakowite danie.

Znaczenie wentylatorów

Niewielu z nas dysponuje klimatyzacją w mieszkaniu. Z wysoką temperaturą można sobie radzić na wiele sposobów. Dużą popularnością cieszą się wentylatory. Zapewniają one przepływ powietrza. Niestety, nie obniżają temperatury w pomieszczeniu. Po wyłączeniu urządzenia nadal towarzyszy nam uczucie duszności.

Ruch ciepła

Gdy żar leje się z nieba, warto przypomnieć sobie praktyczne wskazówki, których udzielono nam na lekcjach fizyki. Przyroda dąży do równowagi. Kiedy za oknem panuje wyższa temperatura niż w mieszkaniu, ciepło będzie wnikać do naszych pokoi. W związku z tym w upalne popołudnie nie należy wietrzyć mieszkania. Okno warto uchylić w nocy, ponieważ wówczas ciepło z naszego mieszkania będzie przemieszczało się do chłodniejszego ośrodka, czyli na zewnątrz.

Zasłonięte okna

Promienie słoneczne, które przenikają przez szybę, przyczyniają się do podwyższenia temperatury w pomieszczeniu. W związku z tym, iż jest to działanie niepożądane, w miarę możliwości warto spuścić rolety.

Chłodzenie nadgarstków

Krótkotrwałą ulgę przynosi też umieszczenie nadgarstków pod strumieniem chłodnej wody. Krew, która pulsuje w żyłach ulega ostudzeniu i tym samym przez chwilę czujemy się lepiej. Niestety, po kilkunastu minutach problem powraca. Warto pamiętać o triku z chłodną wodą, gdy pojawią się zawroty głowy.

Polacy są nieprzyzwyczajeni do wysokich temperatur. Do niedawna nasza strefa klimatyczna charakteryzowała się umiarkowanymi warunkami termicznymi. Niestety, efekt cieplarniany sprawił, że coraz częściej borykamy się z anomaliami pogodowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *