Letnie menu

W upalne dni warto zmodyfikować menu. Pikantne potrawy wykazują działanie rozgrzewające. W związku z tym, gdy żar leje się z nieba, powinniśmy wystrzegać się pizzy z dodatkiem chilli. Latem świetnie sprawdzają się chłodniki. Na bazarku można kupić świeże owoce i warzywa, które pozwalają przygotować smakowite danie.

Znaczenie wentylatorów

Niewielu z nas dysponuje klimatyzacją w mieszkaniu. Z wysoką temperaturą można sobie radzić na wiele sposobów. Dużą popularnością cieszą się wentylatory. Zapewniają one przepływ powietrza. Niestety, nie obniżają temperatury w pomieszczeniu. Po wyłączeniu urządzenia nadal towarzyszy nam uczucie duszności.

Ruch ciepła

Gdy żar leje się z nieba, warto przypomnieć sobie praktyczne wskazówki, których udzielono nam na lekcjach fizyki. Przyroda dąży do równowagi. Kiedy za oknem panuje wyższa temperatura niż w mieszkaniu, ciepło będzie wnikać do naszych pokoi. W związku z tym w upalne popołudnie nie należy wietrzyć mieszkania. Okno warto uchylić w nocy, ponieważ wówczas ciepło z naszego mieszkania będzie przemieszczało się do chłodniejszego ośrodka, czyli na zewnątrz.

Zasłonięte okna

Promienie słoneczne, które przenikają przez szybę, przyczyniają się do podwyższenia temperatury w pomieszczeniu. W związku z tym, iż jest to działanie niepożądane, w miarę możliwości warto spuścić rolety.

Chłodzenie nadgarstków

Krótkotrwałą ulgę przynosi też umieszczenie nadgarstków pod strumieniem chłodnej wody. Krew, która pulsuje w żyłach ulega ostudzeniu i tym samym przez chwilę czujemy się lepiej. Niestety, po kilkunastu minutach problem powraca. Warto pamiętać o triku z chłodną wodą, gdy pojawią się zawroty głowy.

Polacy są nieprzyzwyczajeni do wysokich temperatur. Do niedawna nasza strefa klimatyczna charakteryzowała się umiarkowanymi warunkami termicznymi. Niestety, efekt cieplarniany sprawił, że coraz częściej borykamy się z anomaliami pogodowymi.